Идеята за сграда на Пловдивската опера в суперцентъра на града е нонсенс между желание и възможности, коментира днес кметът Здравко Димитров. Миналата седмица от общината предложиха новият дом за операта да бъде до зала Колодрума, където има подходящ терен възможности за конферентна зала и паркиране.
Ще преценим какви стъпки да предприемем, след като получим отговор, а такъв още няма, отбеляза Димитров. Той отхвърли вариантите за изграждането на сграда на операта при поделението на Щаба на армията, концертната зала и Панаира.
В централаната градска част ограничаваме движението на автомобили и няма как да влизат камиони с декорите. Вариант е Домът на армията, ако бъде предоставен и преустроен, каза още Димитров. По думите му вижданията са различни и зависи къде ще се съберат.
Относно проектът за Източната порта и Небет тепе Здеравко Димитров каза, че трябва да започне всеки момент, но има известни проблеми с постоянното вдигане на цените.
Наесен се очаква и окончателното прикючване на проекта за Източната част на Форума. Той е преработен и внесен в Националния институт за недвижимо и културно наследство, като корекциите с съобразени с необходимите изисквания.
Очаква се съгласуване, следва представяне на техническия и работния проект и оттам-нататък предвиждането на средства, уточни зам.-кметът по култура Пламен Панов.
На 18 април отбелязваме Международния ден за опазване на паметниците на културата . Денят се чества от 1984 година по решение на ЮНЕСКО. На този ден отдаваме дължимото на националното ни наследство, почитаме хората, отдадени на каузата за опазването му, което е изключително отговорна роля. 18 април е повод да се привлече общественото внимание във..
Изложба „Вяра и Светлина“ – диамантени гоблени с библейски истории ще бъде открита на Великден в храм „„Пресвето сърце Исусово“ в град Раковски. Те са изработени от хора в нервностойно положение към Центъра за социална интеграция и рехабилитация, под ръководството на сестрите Францисканки и включват сцени от живота на Исус Христос, Дева Мария..
Влизаме в едно уютно ателие на творец, то е разположено на малка уличка в Капана, в него работи Йорданка Георгиева. Тя се завръща в България през 2022 година, след дълго време, в които живее и работи на остров, разположен някъде между Великобритания и Франция. Художничката рисува символа на християнството - рибата и вярва, че арттерапията помага..
Осем творчески работилници, изложби, лекции и литературен куиз включва проектът „От Аз-буки до Изкуствения интелект“ на Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. До края на април в библиотеката ще се открият калиграфска работилница под ръководството на художничката Захарина Петрова от Нов български университет и ателие по цианотипия –..