Сагата няма да приключи, защото през последните 80-100 години нещата в РСМ много се промениха. Има съвсем млади хора, които сега нямат представа кои са, откъде идват и това е характерно за всяко тоталитарно общество, в което се промиват мозъците и истината е в това, което казват радиото и телевизията. Макар че там има много телевизии и много радиа, повечето са подчинени на сърбомански македонци, които сляпо със зъби и нокти защитават македонизма", подчерта писателят и потомък на македонски войвода Румен Леонидов.
Той направи прогноза, че френското предложение няма да мине, но ако това стане, Правителството ще падне и на власт тогава ще дойде опозицията, която е много странна.
"От една страна, тяхното ВМРО е уж дясно и по традиция - пробългарско, но сега вече в пълен съюз с ултралевите остатъци от Комунистическата партия. Пък левите и социалдемократизираните си наследници на КП управляват в съюз с албански партии. Нещата са на кантар".
За нас, като национална кауза, френското предложение е едно очаквано развитие на нещата. За съжаление обаче Балканите отново ще останат пак като една от най-дивите части на Европа, заяви Леонидов.
"След като някой формално ги допуска в Европа, те започват преговори и не искат да бъдат там. Това е геополитически момент. Нито Русия, нито Сърбия ще ги допускат и ако трябва, ще направят всичко, дори да предизвикат и гражданска война, само и само да не влязат в ЕС. Аз се чудя как Македония бе допусната в НАТО, като се знаеше, че за това няма никакви условия. За нас се говореше някога като за троянския кон на Русия, а сега троянският кон всъщност са Сърбия и сърбоманите на Македония в Скопие. Не се очартава скорошно решаване и успокояване на нещата в нашата съседна страна".
По думите на Леонидов, ако РСМ допусне българите да бъдат вписани в Конституцията на страната, за което е необходимо две трети мнозинство, това ще означава, че тези българи ще трябва да имат и български училища и български културни домове, в които да се изучава български език, както и българска партия и т.н.
Леонидов бе категоричен, че ако Скопие признае българското присъствие в своята страна, това ще означава началото на края на македонизма.
"Някои твърдят, че е предателство, че ще признаем, че сме малцинство, а не мнозинство... Ами не сме мнозинство. Прегряването, колкото и да е фалшифицирано, то показва, че там българите се крият, че са българи, а огромна част от сънародниците ни с българско самомсъзнание отдавна са под земята."
Македонският проблем се използва повече за партийна политика, отколкото - за национална. Общото възмущение, че Европа "се прави на ударена" и не иска да разбере нашите проблеми, защото сме невнятни и не можем да обясним точно какво искаме, е отстъпило на разумността и най-неочаквано Европа, с всички компромиси, ни разбра и не ни унижи като член на ЕС, заяви Леонидов.
"Френското предложение с всичките му неясноти показа на Македония и на Сърбия, че тук има единство и след като направят малки отстъпки в областта на правата на човека, България ще бъде съгласна македонците да могат да започнат преговори с ЕС. А антибългарската идеология, която познаваме от години, не може да бъде спряна. Нещата мъчително ще продължат и някой ден ще се решат. Дано да има Свят, да има цивилизация - християнска, защото това - християни да убиват християни през 21 век, означава, че нещо не е наред в целия свят. Началото е поставено, но нормален диалог скоро няма да има".
Интервюто - звуковия файл:
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..
Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза. Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..