Дали доброволното кръводаряване ще бъде стимулирано, ако бъде приет законопроектът за допълнение на Закона за кръвта, кръводаряването и кръвопреливане?
Разговор със Стефка Попова- председател на Българска организация за доброволно кръводаряване в предаването „Точно днес“.
„За съжаление промените по никакъв начин не дават индикации да успеят да стимулират доброволното кръводаряване, тъкмо напротив, те са по-скоро насочени към повърхностни, а не към същинските проблеми на кръводаряването в страната ни. Това, което е важно, което отблъсква кръводарителите, не е засегнато“- коментира Попова.
На въпроса какво трябва да се промени, за да се подсили процесът, който е толкова важен в лечебния процес, тя отговори:
„Безспорно най-големият проблем в България е изградената практика на кръвните центрове и болниците да принуждават близките да търсят бележки. Това е абсолютно нерагламентирано и незаконно. Въпреки това, хората са я приели като нормална. Притискат ни да търсим дарители. Това е абсурд“- бе категорична Стефка Попова.
„Какво се получава сега: аз не отивам в кръвен център, защото утре мой близък може да има нужда от мен и аз няма да мога да му помогна, ако днес съм дарила за някой непознат“- обясни председателят на Българска организация за доброволно кръводаряване.
„Гаранция за промяна няма, но да виждаме спасение в търгашите на кръв... това е абсолютно ненормално за една съвременна държава в Европейския съюз. Държавата трябва да изгради цялостна национална система, която да е преди всичко информационна – хората да знаят за проблемите, да знаят за важността на кръводаряването и че това трябва да е регулярно. Информацията, която липсва в България, е ключова. Хората се сещат за проблема обикновено, когато се касае до тях- когато те или техен близък имат нужда. Трябва да се знае, че ако хората могат, е хубаво да даряват кръв два пъти в годината. Достатъчно е да отидат до кръвния център, за да има достатъчно кръв за здравната система“- каза още Стефка Попова.
„Опитват се да въведат ваучери, които са форма на заплащане. Това противоречи на принципите на доброволност и безвъзмездност на кръводаряването. Това няма да доведе до повече кръводарители, а напротив- и малкото, сега налични, ще бъдат отблъснати. Хората, които сега дават кръв срещу пари, ще продължат да го правят, просто ще получават и ваучер“- смята тя.
В заключение Стефка Попова добави, че е много важно да кръводаряваме, когато сме здрави и в добро общо състояние, а не когато сме притиснати от обстоятелствата.
Цялото интервю на Антония Попова може да слушате в прикачения файл.
Иво Инджев представя утре новата си книга "Остродумия" в столицата. А днес навършва 70 години и е събеседник в следобедната програма на Радио Пловдив "Ден след ден". Разговорът с него е не само за историите, включени в книгата, но и по актуалните политически теми. Книгата е с обем от над 600 страници, с твърди корици, на издателство "Сиела"...
Утрешното гласуване на втория вот на недоверие заради корупция към правителството „Желязков“ няма да успее, въпреки че ДПС-ДПС оттегли подкрепата си за управлението, коментира пред Радио Пловдив социологът от „Алфа Рисърч“ Павел Вълчев. Според него ДПС на Ахмед Доган е в трудна ситуация и няма силен ход, независимо дали подкрепя кабинета и има..
В програма "Точно днес" говорим за втория вот на недоверие към кабинета с политолога Любомир Стефанов , с него анализираме и политиките на ДПС-ДПС, както и появата на новите парии "България може" и "Непокорна България". Политологът каза в началото, че този вот ще е неуспешен, въпреки последните турбуленции. " Изглежда, че у нас този инструмент..
В Бачковския манастир тече усилена подготовка за посрещане на поклонниците за Великден. На втория ден след Възкресението там се провежда най-старото литийно шествие у нас. Хиляди миряни от цялата страна и чужбина се включват в поклонническия път на чудотворната икона на Света Богородица до местността Клувията. През годините миряните споделят, че..
В сряда запазваме внимание към важните финансови новини на седмицата, преди да настъпят празниците. Говорим за готовността да влезем в еврозоната от 1 януари 2026, за митата, които Доналд Тръмп налага и за очакванията за ЕС, свързани с този финансов механизъм, ползван активно от САЩ - коментар на финансовия анализатор Цветослав Цачев ...