Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Търгашите на кръв ще взимат и ваучер след промени на закона

Дали доброволното кръводаряване ще бъде стимулирано, ако бъде приет законопроектът за допълнение на Закона за кръвта, кръводаряването и кръвопреливане?

Разговор със Стефка Попова- председател на Българска организация за доброволно кръводаряване в предаването „Точно днес“.

„За съжаление промените по никакъв начин не дават индикации да успеят да стимулират доброволното кръводаряване, тъкмо напротив, те са по-скоро насочени към повърхностни, а не към същинските проблеми на кръводаряването в страната ни. Това, което е важно, което отблъсква кръводарителите, не е засегнато“- коментира Попова.

На въпроса какво трябва да се промени, за да се подсили процесът, който е толкова важен в лечебния процес, тя отговори:

„Безспорно най-големият проблем в България е изградената практика на кръвните центрове и болниците да принуждават близките да търсят бележки. Това е абсолютно нерагламентирано и незаконно. Въпреки това, хората са я приели като нормална. Притискат ни да търсим дарители. Това е абсурд“- бе категорична Стефка Попова.

„Какво се получава сега: аз не отивам в кръвен център, защото утре мой близък може да има нужда от мен и аз няма да мога да му помогна, ако днес съм дарила за някой непознат“- обясни председателят на Българска организация за доброволно кръводаряване.

„Гаранция за промяна няма, но да виждаме спасение в търгашите на кръв... това е абсолютно ненормално за една съвременна държава в Европейския съюз. Държавата трябва да изгради цялостна национална система, която да е преди всичко информационна – хората да знаят за проблемите, да знаят за важността на кръводаряването и че това трябва да е регулярно. Информацията, която липсва в България, е ключова. Хората се сещат за проблема обикновено, когато се касае до тях- когато те или техен близък имат нужда. Трябва да се знае, че ако хората могат, е хубаво да даряват кръв два пъти в годината. Достатъчно е да отидат до кръвния център, за да има достатъчно кръв за здравната система“- каза още Стефка Попова.

„Опитват се да въведат ваучери, които са форма на заплащане. Това противоречи на принципите на доброволност и безвъзмездност на кръводаряването. Това няма да доведе до повече кръводарители, а напротив- и малкото, сега налични, ще бъдат отблъснати. Хората, които сега дават кръв срещу пари, ще продължат да го правят, просто ще получават и ваучер“- смята тя.  

В заключение Стефка Попова добави, че е много важно да кръводаряваме, когато сме здрави и в добро общо състояние, а не когато сме притиснати от обстоятелствата.

Цялото интервю на Антония Попова може да слушате в прикачения файл. 


По публикацията работи: Христина Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34