Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подновиха разкопките на Източната порта на Филипопол

7
Снимка: Община Пловдив

Продължават археологическите разкопки на „Източната порта на Филипопол“. Те се извършват в два сектора.

В първия, пред Късноантичната порта, се работи по разкриването на по-ранни културни пластове, свързани с масивен градеж от пясъчник, изграден в opus quadratum. „Квадрат на Opus" е древноримска строителна техника, при която квадратни блокове от камък с еднаква височина се поставят в паралелни курсове, най-често без използването на хоросан.

Във втория сектор се работи около Марк-Аврелиевата крепостна стена, където през 2021 год. бе разкрита сграда с множество глинени теракоти и керамика.

Разкопките, които се ръководят от археолозите Мая Мартинова - Кютова и Биляна Груева – Здравчева, се финансират от община Пловдив за 30 000 лева. 

В помощ на археолозите в проучването участват студенти от ПУ "Паисий Хилендарски", които провеждат археологическата си практика. Те се обучават в специалностите „Археология“, „История“ и „Опазване на културното наследство“, ръководени от гл.ас. Божидар Драганов и гл.ас. Надежда Кирова.

Археологическото проучване се извършва в изпълнение на предписанията на Експертна комисия от Министерство на културата, която прие резултатите от разкопките през 2021 година. Поради високата научна стойност на разкритите археологически структури бе решено тяхното проучване и документиране да продължи и през 2022 година.

Археологическият паметник  на културата – комплекс „Източна порта на Филипопол", е част от големия проект "По крепостните стени на Филипопол", насочен към развитието на две туристически атракции в историческия резерват „Старинен Пловдив".

По публикацията работи: Иванка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Хенд" с премиера на "Червената шапка. Презареждане"

Премиера на спектакъла "Червената шапка. Презареждане" представя театър "Хенд"  на 21-ти и 24-ти април.  Емблематичното представление за театъра, което  бе представено преди Ковид-пандемията, е с напълно обновен състав. Обновено е и музикалното оформление. В главната ромя е поверена на Виктор Стамболов, а в спектакъла участват още Вилиян Гешев, Гордан..

публикувано на 19.04.24 в 11:00

В "Срещите" за хода на времето и смяната на поколенията

Наясно сме, че участието в живота на поредицата поколения, която се проточва от миналото в бъдещето, прави ежедневието ни по-богато и по пълноценно.. Въпреки това често превръщаме историята си в токсична омраза. Затова толкова по-интересен ми е разказът на колегата Петър Граматиков, разказ за далечни времена и срещи, случили се в Пловдив.  Слушайте...

публикувано на 19.04.24 в 10:22

Стартира фестът "Пловдив вайбс"

Тазгодишното издание на фестивала Plovdiv Vibes, което ще се проведе от 19-ти до 28 април, е посветено на темата „Трансформации“ и представя многообразие от културни, развлекателни прояви и събития в седем различни градски зони. Акценти във форума са фотографските изложби „Трансформации“ на Ивайло Станджиков  и изложбата Градът – преди и..

публикувано на 19.04.24 в 06:29

Юлияна Фархи представя книгата "Сефарадските ни корени"

Книгата „Сефарадските ни корени“ от изследователката на сефарадските бит и култура Юлияна Фархи ще бъде представена в сградата на Организация на евреите „Шалом“-Пловдив. Евреи населяват българските земи от древността. В съвременността евреите в България принадлежат към двете основни групи: сефаради и ешкенази. Сефарадите са потомци на еврите,..

публикувано на 19.04.24 в 06:24

Представят фотоизложбата "Непознатият Казахстан"

Посолството на Казахстан съвместно с почетното консулство на Казахстан в Пловдив тържествено ще открият фотоизложбата "Непознатият Казахстан".   Паната със снимките, показващи чудни природни гледки, са разположени в началото на Цар-Симеоновата градина, до площад “Централен” и до Военния клуб. Убеден съм, че провеждането на подобни..

публикувано на 18.04.24 в 07:15