Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отношенията с РСМ в контекста на ЕС ще водят до отстъпки

„Новината, която можем да очакваме, е да бъде одобрено френското предложение от Събранието в РСМ. Това може да стане с гласовете на управляващия СДСМ, неговите коалиционни партньори, както  и с гласовете, вкл. и на опозиционните албански партии. Очакваме още към одобрението на френското предложение да бъдат добавени някои уговорки, направени от Македонското Събрание по начина, по който го направи и  българското НС, когато одобри предложението на ЕС, станало известно като „френското  предложение“. Това заяви историкът доц. Стефан Дечев.

По думите му, в РСМ вече има ясно изразена воля за одобряване на френското предложение от страна на  Социалдемократическия съюз, на албанските партии, както и „подканяне“ от страна на ЕС на водещи европейски държави и САЩ Република Северна Македония да направи тази стъпка.

Доц. Дечев припомни, че в края на 2020 г., когато е бил  направен опит  българските искания да влязат в преговорната рамка от страна на комисаря Оливер Верхой, тогава от страна на Чехия и Словакия е дошло противопоставянето двустранните отношения да влязат в преговорната рамка. Такова противопоставяне в момента не се забелязва и практически двустранният българо-македонски спор е успял да влезе в преговорната рамка  по интересен начин като спазване от страна на РСМ на договора от Преспа с Гърция и с подписания преди това с България договор от 2017 г.

 „Въпреки че историческите въпроси не присъстват в Копенхагенските критерии за членство на една държава в ЕС, те влязоха дотолкова, доколкото  конкретно към страните от Западните Балкани се изисква преди тяхното членство те да са решили въпросите свързани с добросъседството. Това ще бъде дълъг и продължителен път, тъй като и от двете страни са оставени някакви вратички, съответно за македонска и българска интерпретация къде, как и какво се подписва“.

Доц. Дечев обаче бе категоричен, че френското прадложение не съдържа каквито и да е неща срещу македонската идентичност, независимо че опозицията е успяла да изведе хората на улицата.  

„Доброто на това предложение е, че то като всяко предложение, свързано с решаването на двустранен спорт, не оставя усещането за който и да е било да се чувства победител, а донякъде да бъде неудовлетворен, и това, дали чашата е наполовина пълна или наполовина празна, да е само въпрос на бъдеща интерпретация“.

Оттук нататък  процесът няма да върви гладко, с оглед на създадената напоследък атмосфера, но също така е очевидно, че  българо-македонските отношения ще вървят в европейски контекст, който ще тласка и двете страни към компромиси, подчерта още доц. Дечев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Очакваме 35 000 души за "Хилс ъф рок"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Хилс ъф рок“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала – подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39