Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стартира Международният конкурс “Орфееви таланти”

| обновено на 15.07.22 в 11:26

Откриването на Международния конкурс “Орфееви таланти” е от 9 часа на Римския стадион в Пловдив.  

Организатори са Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство “Проф. Асен Диамандиев“, и сдружение “Български национален младежки фолклорен съюз”.  

Закриването на форума ще се състои с гала концерт на лауреатите в конкурса на 16 юли, отново на Римския стадион, от 19 часа. 

За международния конкурс "Орфееви таланти", говорим с Евгений Шевкенов, професор в Консерватория "Рихард Вагнер" - Виена и преподавател в АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев" - Пловдив.  Тази година световноизвестният цигулар е член на журито, което ще оцени изпълнителското изкуство на младите щрайхисти. В програма "Точно днес" той разказа за конкурса за музикално, танцово и изобразително изкуство, в който се включват над 1000 участници от България и чужбина. 

Проф. Шевкенов подчерта, че конкурсът е мултижанров, и в петък акцент е музикалното изкуство. 

"Сезонът не иска да свършва, както у нас така и в Европа, преди няколко дни се върнах от Италия, бях член на журито за цигулари.  Хората зажадняха за култура, въпреки че имаше опити тя да бъде сложена под похлупак, но няма да стане, вярвам в това!", каза проф. Шевкенов. По думите му изкуството е най-висшата проява на свободния човешки дух. 

"Свободата на мисълта винаги ще се изявява в активно творчество", смята проф. Евгений Шевкенов.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12

Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно”

Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ .  Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа.  Ще бъде направена видеовръзка с български..

обновено на 17.02.25 в 06:56

Преге - предаване за света на книгите, 15 - 21 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..

обновено на 16.02.25 в 12:48

„Алтер его” - памет за поета Гален Ганев

На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..

обновено на 15.02.25 в 16:11