Днес православната църква почита паметта на свети мъченици Кирик и Юлита. Манастирът в асеновградския квартал Горни Воден носи името им и на 15 юли там се отбелязва храмовия празник.
Света Юлита произлиза от рода на римски царе. Живяла в град Икония и била предана на Христовата вяра. Овдовяла млада, когато единственият ѝ син Кирик бил на 3 години. Научила го на вяра и молитва.
Отец Йордан от Асеновград разказа за днешния ден, когато православната църква почита тяхното мъченичество и памет.
"На 15-и юли честваме техния мъченически подвиг. Св. Кирик и Юлита са син и майка. В първите векове на християнството християните са били гонени и измъчвани, ако не се откажат от вярата си. Така се случило и със Света Юлита. Когато била извикана от тогавашния управител на областта, където живеела , дошла със своя син. На въпроса християнка ли е тя отговорила положително. Тогава започнали увещания да се откаже, но тя не го направила. Започнали да я измъчват. В това време малкият Свети Кирик бил при управителя, той го блъснал и малкото дете паднало, ударило си главичката и починало на място"- разказа за слушателите на Радио Пловдив отец Йордан.
Телата на свети Кирик и Юлита били хвърлени без погребение, за да бъдат изядени от зверове, но две слугини през нощта ги взели и погребали. Едната от тях доживяла възцаряването на Константин Велики. Тогава тя показала на вярващите мястото, където били погребани майката и детето и говорила за тяхното мъченичество. Мощите им били намерени нетленни. И до днес те са чудотворни.
"Всеки манастир и църква носят името на светии или на празници, свързани с Господа, като по този начин се измолва застъпничество на светците за определената енория или населено място, в случая- манастира с околността му. Да имаме подвига на Света Юлита, която като майка не пожалила и своята младост и своя син заради временни облаги и обещания. Именно този подвиг честваме днес"- разказа отецът.Горноводенският манастир „Свети Кирик и Юлита“ се намира на 3 км. югозападно от Асеновград. Основан е по време на Втората българска държава, най-вероятно през 14-и век. В средата на двора се издига църква, която с масивния си градеж в архитектурно и художествено отношение, е паметник на българската култура. По време на помохамеданчването на чепинските българи манстирът е разрушен, а към края на 17-и век е възобновен под името „Света Петка“. По-късно бил реставриран и старият, а през 1810 година и двата храма били опожарени от кърджалиите. По време на османското владичество светата обител станала гръцка. Запазен е възпоменателен надпис, който е доказателство, че макар и под гръцко влияние, манастирът си оставал български. Официално е такъв от 1930 година.
Днес вярващите не е нужно да плащат с живота си, за да отстояват вярата. Попитахме отец Йордан какво е онова, което можем да правим всеки ден, за да сме благочестиви християни.
"В съвремието наистина, поне в България и по-мирните държави, нашият живот не е застрашен, но днешното време е свързано с много компромиси с вярата - било то на работа да се пранарушат някои принципи, някои морални устои. Например да се живее без брак е отстъпление от вярата. Та, ако ние в това отстояваме, то ние отстояваме и подвига на Свети Кирик и Юлита. Ние като хора винаги трябва да се стремим да бъдем полезни в обществото - на човека до нас, да не пренебрегваме човек в нужда, да му помогнем, да не го изоставим- съсед, роднина, близък, няма значение. За жалост виждаме често как роднински взаимоотношения се развалят заарди един апартамент, някакъв имот. Тук ние отстъпваме от Христа. Ако придобием всичко, но се изпокараме с нашите роднини и приятели, не сме направили нищо. Да кажем "добър ден", да се умсихнем на някого, добра дума- това е необходимо. И да не можем да помогнем - можем да кажем едно искрено "Господи, помилуй"- каза отец Йордан.По повод храмовия празник в горноводенския манастир бе отслужена света литургия.
Целия репортаж може да чуете в прикачения звуков файл.
„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..
Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар. „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..
Липсата на канализация в град Брезово създава сериозен проблем за жителите на града в горещините. Сигнал за това подаде един от жителите на града - Иван Добревски. По думите му заради изливането на обратни води в коритото на река Брезовска, която заради жегата е пресъхнала, в градчето се разнася непоносима миризма. Според Добревски преди..
Мониторинг на потреблението на вода в пловдивското село Брестовица започнаха от ВиК –Пловдив. До тук се стигна след като и тази година част от живеещите там страдат от безводие и повече от 10 дена чешмите им са пресъхнали. Решението беше взето на спешна среща между местното население, кмета на Брестовица, зам.-кмета на община Родопи Емилия..
Протестите, които ще видим днес, са граждански отпор и са свързани с поредния опит на някои политически фигури да използват държавата и силовите структури за разправа с политическите си опоненти. Това заяви в програма "Точно днес" политологът Георги Киряков. Според него именно затова тази гражданска акция ще има много по-широк отзвук, макар че..