Все по-често край пейките, по тепетата и на други обществени места в Пловдив се забелязват едни малки флакони като тези, които навремето се използваха за газирана вода. Те са с т.нар. райски газ или диазотен оксид. Един лек и напълно свободен "наркотик", който младежите ползват чрез специални машинки и балони.
Ефектът е краткотраен, но опасностите - доста. Употребата и продажбата не е забранена, тъй като се ползва в хранително-вкусовата промишленост – за украса със сметана и за медицински цели – като упойка. Може да се закупи в супермаркети, магазини за обществено хранене, онлайн или дори в различни места за развлечения като клубове, дискотеки и басейни. Контрол липсва, както и сигнали за продажбата и вдишването му. Проверки не се извършват - нито от полицията, нито от здравната инспекция. А има и данни, че се увеличават дори пътните инциденти, свързани с диазотен оксид. Доказването на използването му е трудно, защото ефектът е много кратък и не оставя следи, които могат да отчетат тестове за наркотици.
Общинският съвет по наркотични вещества в Пловдив провежда обучения за родители по Националната програма за превенция, в които разяснява симптоматиката, особеностите и вредите от употребата на наркотични и психоактивни вещества, в това число и райският газ. От Превантивно–информационния център, по време на учебната година изнасят лекции на ученици за вредите от употребата на наркотични и психоактивни вещества, към които спада и райският газ. Тази година кампанията ни е под мотото „Всеки избор, направен днес, определя бъдещето утре!”, каза в интервю за Радио Пловдив психологът Даниела Димитрова.
Вдишването на диазотен оксид може да доведе до интоксикация, дихателни, сърдечно-съдови, неврологични и психиатрични последствия. Много по-токсичен е, ако се комбинира с алкохол или други наркотични и психоактивни вещества, или ако газът се вдиша директно от капсулата или флакона, вместо да се инхалира от балон. Освен това малките капсули често са евтин и нерегламентиран внос от Китай и е установено, че съдържат прахови частици и маслени остатъци.
В повечето държави членки на Европейския съюз, в това число и в България, диазотният оксид все още не е контролирано вещество. Въпреки това някои страни прилагат разпоредби, които ограничават продажбата му.
От частната клиника „Медикус Алфа“ излязоха с позиция за починалото при дентално лечение 6- годишен Ангел. В нея се казва, че на детето е извършено лечение с назотрахеална анестезия, преминала без усложнения операционна зала. 40-50 минути след като детето е изведено от упойката и вече е в болничната стая, са се появили усложнения. Момченцето е било..
6700 прокурорски акта са внесени през миналата година в съда от прокурорите от Апелативен район Пловдив, а осъдените и санкционирани лица са над 6900. Това стана ясно по време на годишното отчетно събрание на Апелативната прокуратура, на което присъства и изпълняващият функцията главен прокурор Борислав Сарафов. Апелативният прокурор Тодор..
Консорциумът межди фирмите „ПИМК“ и „Нивел строй“ ще построи сградата на ОУ „Княз Александър Първи“ в Пловдив. Офертата на дружеството е класирана на първо място със 100 точки, като предложената цена е 24 042 500 лева без ДДС. На второ място – с 1,2 точки по- малко е фирмата Запрянови-03, които са предложили с 90 хиляди лева по- висока цена. В..
Пловдивската окръжна прокуратура наблюдава досъдебното производство за смъртта на 6-годишното момче, починало, след като му е била направена стоматологична манипулация. Досъдебното производство е образувано за причинена смърт на детето заради лекарска грешка. То е от село Белащица. До момента е установено, че Ангел е починал миналия петък,..
Община Пловдив подготвя промени в Наредбата за организацията на движението и паркирането, насочени към ограничаване на достъпа на коли в Стария град. Първата стпъка е ограничаването на паркирането по улица “Съборна“. Промените ще засегнат както живеещите, така и гостите и работещи в Стария Пловдив. Досегашната практика на издаване..