Още един случай на маймунска шарка е потвърден в България, като болният е в Пловдив, съобщават от Националния център по заразни и паразитни болести.
Заболелият е на 23 г., с температура и обрив, но в добро общо състояние. ДНК на вируса на маймунската вариола е установен в пациента, предприети са и епидемиологични проучвания.
Пациентът, който се е завърнал наскоро от Италия, е настанен в УМБАЛ „Св. Георги“, съобщи за Радио Пловдив директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.
"Отново говорим за вносна инфекция. Пациентът е в добро общо състояние с вече преминаващи обривни единици. Можем да кажем, че всъщност убедително се потвърди вируса както в назофарингеален секрет, така и съдържимо на обривните единици. Най-важното е, че леко протича заболяването, няколко дневно невисока температура след което се е развил обрива и вече е в етап на обратно развитие", обясни проф. Христова.
Предприети са нужните епидемиологични проучвания за контактни лица от страна на РЗИ Пловдив.
Предишните три случая на маймунска шарка в страната бяха потвърдени на 23-ти и на 27 юни.
Интервю с проф. Христова може да чуете от прикачения звуков файл.
Маймунската вариола е вирусно заболяване, което се причинява от вирус, принадлежащ към Род Orthopoxvirus на семейство Poxviridae.
До тази година случаи на заболяването основно се срещаха в държави от Централна и Западна Африка, които са ендемични за заболяването, т.е. характерно е разпространението му за тези географски зони
Инкубационният период при маймунска вариола обикновено е от 6 до 13 дни, но може да варира от 5 до 21 дни. Заболяването обикновено започва с треска, мускулни болки, умора и главоболие. В рамките на три дни от появата на симптомите центробежен макулопапулозен обрив започва от мястото на първична инфекция и бързо се разпространява в други части на тялото. Могат да се засегнат и дланите, и стъпалата. Обривните единици прогресират едновременно, обикновено в рамките на 12 дни, като преминават през различни стадии - от макули до папули, везикули, пустули, корички и струпеи преди да отпаднат.
По-голямата част от случаите на маймунска вариола, докладвани досега при това разпространение, са с леко протичане, с локализирано заболяване и самоограничаващи се симптоми. По данни на СЗО, клиничното протичане при заболелите, свързани с настоящата епидемия, се различава от типичната клинична картина при маймунска вариола, описано през предходните години.
Деветдесет и пет процента от случаите на маймунска едра шарка са били предадени чрез сексуална активност, сочи най-мащабното досега проучване, което отбелязва и нови клинични признаци.
Изследването, публикувано в New England Journal of Medicine днес, се появи в момент, когато експертите на Световната здравна организация обсъждаха дали да класифицират епидемията като извънредна ситуация в областта на здравеопазването в световен мащаб - най-високата степен на тревога, която може да се обяви.
Ръководената от учени от Лондонския университет "Куин Мери" нова статия разглежда 528 потвърдени инфекции в 16 държави, в периода между 27 април и 24 юни 2022 г.
"Важно е да се подчертае, че маймунската едра шарка не е полово предавана инфекция в традиционния смисъл на думата; тя може да бъде придобита чрез всякакъв вид близък физически контакт", казва първият автор Джон Торнхил в изявление.
"Въпреки това нашата работа показва, че повечето предавания досега са свързани със сексуална активност - главно, но не само, сред мъжете, които правят секс с мъже", добави той.
"Това научно изследване повишава разбирането ни за начините на разпространение и групите, в които се разпространява, което ще подпомогне бързото идентифициране на нови случаи и ще ни позволи да предложим стратегии за превенция."
Като цяло 98% от заразените лица са гейове или бисексуални мъже, 41% са с ХИВ, а средната възраст е 38 години.
Въпреки че сексуалната активност стои в основата на повечето случаи, изследователите подчертават в изявление, че вирусът може да се разпространи чрез всеки близък физически контакт, например чрез дихателни капки и потенциално чрез дрехи и други повърхности.
Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..
Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов. Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..
Научният център по животновъдство и земеделие Смолян е основан през 1928 година. Изследователската дейност в първите години е била насочена в п ородно усъвършенстване на местното родопско говедо и местните породи овце, чрез развъдно-подобрителна работа, съобразена със специфичните природни и икономически условия. Днес в него работят 6-тима научни..
Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста Георги Вулджев от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..
Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..