С депутата от Демократична България - икономиста Георги Ганев - коментираме политическата ситуация, възможно ли е общо явяване с ПП на изборите и какви са икономическите и финансови рискове пред страната в предстоящите месеци при управление на служебен кабинет и без НС.
Според него всеки, който е мислил, че ще има правителство след оставката на кабинета Петков е залагал на залог с много ниска вероятност и доста хазартно се е отнесъл към ситуацията.
"От мига на гласуването на оставката на сегашното правителство най-вероятното развитие е това, което се случва. По тази линия няма никаква изненада. Колегите от ИТН първо свалиха предходното правителство и второ не искаха да се състави ново. Това е ясно за всеки, който има очи да гледа", допълни Ганев.
По повод изтеклия запис и посочването му като причина от страна на ИТН за прекратяване на преговорите той коментира : "Те могат да си намерят каквито искат извинения"
Народният представител коментира приоритетите на Демократична България и свършеното в НС през изминалите месеци като подчерта, че основните са два - правораздавателна реформа и да се запази икономическа стабилност и бюджетен разум.
Според него има постижения и в двете посоки. Като пример посочи закриването на "бухалките" - специализирания съд и прокуратура и гласувания вчера закон, много важна част от съдебната реформа - за административната независимост на европейските прокурори в България.
Относно икономическата ситуация в страната той изтъкна факта, че войната е променила икономическия пейзаж и икономическите приоритети.
"Нещата нямаше как да не се променят в движение. Но през един годишен бюджет, макар и закъснял и през една негова актуализация - фискалният разум беше запазен", посочи Ганев.
По думите му са постигнати сериозни успехи като най-голям е вдигането на прага по ДДС за дребните български предприемачи- изключително важна мярка.
По отношението на инфлацията припомни, че тя е най-висока от миналия век, но бюджетно това е добра новина, защото пълни хазната.
"По тази линия не очаквам да има заплахи за изпълнението на бюджета, въпреки че той получи една-две неприятни изненади в зала, когато не се гласуваха новите акцизи за тютюневите изделия и по тази линия ще има по-малки приходи, отколкото беше заложено да се очакват. Но това са дребни грижи. Мисля, че не би трябвало да има сериозно напрягане на бюджета. Много зависи как ще тръгне най-сериозното повишение с вдигането на пенсиите. Съответно дали очакваните по-големи приходи ще го покрият", допълни икономистът.
Той е категоричен, че бюджетът е изпълним. Според Ганев финансовата стратегия в момента на България не е неразумна.
Цялото интервю с Георги Ганев може да чуете в прикачения звуков файл.
Традиционната предколедна среща с граждани на тема "Какво се случи тази година и какво ще се случва следващата?" организира финансовият анализатор Светозар Гледачев. Тя ще се проведе в галерия "Резонанс" от 17.30 часа и на нея ще бъдат дадени конкретни отговори на важни въпроси, свързани с това дали идва нова криза и каква ще бъде тя –..
Очакваме с около 20 процента ръст в онлайн продажбата за коледните и новогодишните празници тази година , каза в интервю за Радио Пловдив Жанет Найденова от Българската е-комерс асоциация като отбеляза, че онлайн потребителите уважават и обичат удобството на онлайн търговията. Най-голям процент от българските онлайн купувачи - 95,5% предпочитат..
Бетонният мост ще бъде пуснат за движение най-вероятно в четвъртък или петък, каза Николай Иванов, ръководител на обекта. По думите му, текат довършителни работи по осветлението, предстои да се направи и хоризонталната маркировка. Николай Иванов посочи, че строителите са били силно ограничени от краткия срок за изпълнение-само 6 месеца. Той..
„В общи линии, нещата вървят към четворна коалиция. Но този формат на парламентарно мнозинство, незавизимо как ще го нарекат, обрича нещата, така че дали ще бъде съставено правителство, или не, няма значение. Ние не виждаме сериозна програма, около която да се работи за съставяне на кабинет. Всичко е едно взаимно изнудване. Така, както..
Медиите са една от съставките на демокрацията. Днес те са засенчени от социалните мрежи. Регресът на гражданското общество и срутването на медийната грамотност вървят ръка за ръка. Политическата деградация се състои в замяната на модела на медийната демокрация с модел на "демокрация чрез социални мрежи". В първия модел гражданите контролират..