Софийската опера и балет гостува на сцената на Античния театър в Пловдив с емблематични спектакли от три жанра. Старт на гастрола ще бъде даден на 6-ти и 7-ми август с един от най-търсените и представяни на световните сцени мюзикъли „МАММА МIА“ с музика и текст на Бени Андершон и Бьорн Улвеус. Директорът на операта и режисьор на спектакъла на Софийската опера акад. Пламен Карталов, който е единствен притежател на авторските права предоставени от легендарната музикална фирма в България, подчерта, че не само нашата, но и чуждестранната публика ще може да получи ново и различно усещане за театралността на песните на АББА, втъкани в драматургията на актьорските взаимоотношения на база на либретото на великите песни.
Оперното представление „Кармен“ на Жорж Бизе, ще бъде представено на 15 август. Акад. Карталов уточни, че в режисьорския си подход е следвал визията на внушение, което да бъде част от традицията и културата на античния и на японския театър, вече бурно адмирирано от публиката по време на осемте представления на Софийската опера в Япония. „Този прочит на музикалната драматургия концентрира характера на Античността и проекцията й върху характера и самотата на главната героиня“, казва режисьорът Пламен Карталов.
Бляскавият спектакъл на балета „Хиляда и една нощ“ на Фикрет Амиров идва на сцената на Античния театър на 16 август непосредствено след гастрола на нашите водещи балетисти Марта Петкова и Цецо Иванов в Мариинския театър в Санкт Петербург. По думите на акад Пламен Карталов, публиката в Пловдив ще има възможност да види едно истинско балетно бижу, което блести със своята ориенталска екзотика и ще остави без дъх дори най-претенциозния зрител.
На този свят има два вида хора – едните харесват Мечо Пух, другите го обожават. Да, чувал съм, че според някои Малкият Принц на Екзюпери например звучи прекалено романтично, дори леко лигаво. Срещал съм объркани души, които не просто не харесват, а направо не понасят историите за Алиса на Луис Карол. Единственият човек обаче, който със сигурност не е..
Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи". Аз си избирам ето този -защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура? И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан? Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слешайте розговора в предаването..
Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години. Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..
Античният фестивал „Диоклецианополис – кръстопът на времето“ се открива днес в Хисаря. Това е второто му издание като тази година ще бъде посветен на един от най-вълнуващите аспекти на всяка култура – храната и гастрономията. Диоклецианополис, познат със своето богато историческо наследство, ще възкреси традициите на древните цивилизации, които..
В ЕС един от всеки 5 смъртни случая (сред 15-19 годишните) е причинен от умишлено самонараняване – и това е втората (след транспортните произшествия) най-разпространена причина за смърт сред тинейджърите. В България средно по едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край. Темата силно провокира нашата..