Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

14 еконарушители през юли санкционира РИОСВ – Пловдив

Над 130 са контролните проверки, осъществени от Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пловдив (РИОСВ - Пловдив) през месец юли. При тях експертите са констатирали административни нарушения на екологичното законодателство, за което са  съставили 14 акта на физически и юридически лица.

 Най-чести са установените нарушения на Закона за водите. Актове за  превишаване нормите на индивидуалните емисионни ограничения са връчени на ВиК в Кричим и на завод от военнопромишления комплекс в Сопот. За заустване на непречистени отпадъчни води без издадено разрешително или за разрешително с изтекъл срок на действие ще бъдат санкционирани Цех за производство на плодови продукти в с. Катуница, общ. Марица, както и ВиК-оператора, обслужващ канализационната система в с. Кочево, общ. Садово. 

След извършена проверка по получен сигнал и установен компрометиран участък на канализационна мрежа, вследствие на което е имало изтичане на непречистени отпадъчни води в гр. Първомай,  на дружество „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД - Пловдив също е съставен акт за установяване на административно нарушение.

 Актове са съставени и за нарушители на Закона за чистота на атмосферния въздух – на община Куклен и на едноличен търговец в с. Труд, общ. Марица за непредставена информация за консумацията на разтворители.

Три от актовете са за нарушения на Закона за биологичното разнообразие. Те са съставени на физическо лице - собственик на зоомагазин в гр. Пловдив, който не е внесъл в изискуемия срок необходимите документи за регистрация на три екземпляра сив папагал жако, каквито са изискванията на Европейския регламент за защита на видовете от дивата флора и фауна чрез регулиране на търговията с тях.

Шестдесет проверки през юли са извършили експертите на РИОСВ - Пловдив по отношение спазване законодателството за управление на отпадъците. Съставен е акт на кмета на община Първомай, а предстои да бъдат наложени санкции на кметовете на община Пловдив и на община Карлово за неизпълнение на условия, поставени в Комплексните разрешителни на регионалните депа за неопасни отпадъци, за което предстои да бъдат санкционирани.

През изминалия месец екоинспекцията е провела контролни измервания на нивата на шума, излъчван в околната среда в два обекта -  Млекопреработващо предприятие в с. Дълбок извор, общ. Първомай и в Цех за производство на шнурове за мартеници и текстилни въжета в с. Труд, общ. Марица, които са показали, че измерените стойности съответстват на законоустановените норми.

  През летния месец РИОСВ – Пловдив е извършила и проверки на билкозаготвителни пунктове за спазване изискванията на Закона за лечебните растения. Осъществен е контрол в защитените местности „Усойката“ и „Марциганица“, както и в резерват „Червената стена“, правени са проверки за установяване на състоянието на защитени вековни дървета. При тези проверки не са отчетени нарушения на еко законодателството. 

РИОСВ – Пловдив е спасила и 13 защитени диви птици, като след получени сигнали  е изпратила за лечение в Спасителния център за диви животни – гр. Стара Загора девет бели щъркела, сова, кукумявка, кълвач и бързолет.


По публикацията работи: Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

С "огнено сърце" украинците в Пловдив почетоха Родината

Десетки п редставители на украинската общност в Пловдив се събраха тази вечер пред катедралния храм „Света Богородица“ , за да отбележат третата година от началото на руската инвазия в Украйна.  За тях и семействата им  24 февруари е трагична датата, тъй като се налага да напуснат домовете и родината си.  Споделят, че руската военна..

публикувано на 24.02.25 в 19:25

Трима леко пострадали на пътя Пещера - Батак

Шофьор и двете му деца са транспортирани за преглед в МБАЛ-Пазарджик след катастрофа на пътя Пещера - Батак. Инцидентът е станал следобед, като вероятно шофьорът е загубил управление и автомобилът се врязал в мантинелата.  По първоначални данни, тримата пострадали са без сериозни травми , информират от МВР в Пазарджик. Мъжът и двете му деца,..

публикувано на 24.02.25 в 17:33

Пловдивската полиция иззе при спецакция дрога и флакони с райски газ

Специализираната полицейска операция срещу разпространението на наркотичи е проведена в периода 20 – 23 февруари от служители на отдел „Криминална полиция“ и тринадесетте полицейски управления на ОДМВР – Пловдив.  В хода й са проверени 159 търговски обекти и питейни заведения и районите на 120 учебни заведения. Проверени са и 93 места, посещавани от..

публикувано на 24.02.25 в 16:53

Почистват канал „Паша арк“ в Пазарджик

Тази седмица започва цялостно почистване на канал „Паша арк“ в Пазарджик, който е замърсен с битови отпадъци и има прораснали храсти и дървета. Решението е взето на среща на областния управител на Пазарджик Валентина Кайтазова с управителя на „Напоителни системи” ЕАД – клон „Тополница” и представители на община Пазарджик.  Срещата е организирана..

публикувано на 24.02.25 в 15:46

ДСБ внася в НС декларация срещу агресията на "Възраждане"

ДСБ внасят утре в Народното събрание проект на решение, с което парламентът да осъди поредицата от агресивни действия от страна на партия “Възраждане” срещу българската институционална система. Атаките кулминираха във вандалската проява срещу представителството на Европейската комисия в събота, на 22 февруари. От ДСБ и от коалиция ПП-ДБ осъждаме..

публикувано на 24.02.25 в 14:36