Започва реализирането на проекта „Културното наследство на Пловдив, представено в ревитализирани, реставрирани и реновирани места“, обяви заместник-кметът на града Пламен Панов.
В проекта са включени 7 културни институции – Общинският институт „Старинен Пловдив“, Археологическият, Историческият, Етнографският и Природонаучният музеи, Градската художествена галерия и Народната библиотека „Иван Вазов“. Стойността на бюджета е 781 550 лв., като над 664 000 лв. от тях идват по Програма на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство, а останалите са национално финансиране.
В част от културните институти ще се ремонтират някои пространства, а в представянето на експонатите ще се включват нови технологии.
По проекта ще бъде разработено единно мобилно прирожение тип куест (quest) игра, което ще функционира между всички музеи, галерии, експозиции и културни пространства. С помощта на добавена реалност туристът ще може с телефон или таблет да разглежда артефактите, а влизайки в един музей, ще бъде насочен да разгледа и други културни обекти.
При 10 милиона движими артефакти в България, в културните институции на Пловдив те са над 2 милиона. Тенденцията по света е „да се бяга“ от витрините и да се търси дигитализация, обясни зам.-кметът Пламен Панов.
Проектът приключва в края на февруари 2024 г. Има идея към приложението на по-късен етап да се включи и недвижимото културно наследство на Пловдив, така че туристите, докато се разхождат по Главната, да разглеждат Античния форум, Римския стадион и др., добави заместник-кметът по културата.
За втори път съвместна изложба в галерия Аспект представят сестрите Пенка Никова и Мариана Чолева. След успешната им изява през пролетта на 2023 г., решихме занапред да ги представяме заедно, а Мариана предложи изложбите им да бъдат под мотото „Сестра ми и аз“. Свързани не само като най-близки роднини, но и взаимно допълващи се като творци,..
Галерия „Дяков“ открива самостоятелна изложба на художничката Севда Потурлян. За изложбата си Севда Потурлян е създала специално 13 живописни платна, които показват бляскавия й талант, и приковат вниманието на чувствителната публика. Севда Потурлян е родена през 1971, завършила е Националната художествена академия, специалност..
Литературна среща с Тодор Костадинов ще се проведе тази вечер от 18 ч. в читалище „Възраждане“. Писателят ще разкаже пловдивски истории с приятели и писатели. Преди 2 години авторът представи в читалището книгата си „Разкази против забрава“, в която споделя смомени за Рашко Сугарев, Добромир Тонев, Николай Хайтов и др. Тодор..
В галерия „Димитър Георгиев“ в Пловдив ще се проведе вечер, посветена на композитора проф. Иван Спасов (1934-1996). Срещата е озаглавена по името на книгата за него „Небесно синьо утро, пладне и път след пладне“. В паметната вечер ще участват актрисата Руслана Чапликова, композиторът Светослав Карагенов и инструменталистите Борислав..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 19 .04. 2025 бяха представени следните заглавия Рубрика „Напълно непознати“ Даниел Дефо. Роксана, щастливата куртизанка. 240 стр., ок.5А, Изток-Запад, 2025. Борис Пастернак. Стихотворения. 184 стр., ок.5А, Колибри, 2025. Петко Рачов Славейков. Съчинения в 5 тома. Т. 1 (989 стр., ок...