„Блажени са онези, които забравят,“ казва Ницше. Историята разказва, а науката потвърждава, че е прав поне от еволюционна гледна точка. Забравянето поддържа баланса между способността ни да формираме детайлни спомени за средата и да генерализираме, извличайки сходствата между различни ситуации. То е ключово за моделирането на поведението на човека.
"Тук е време да разбием това клише, че паметта е нещо като перфектен дневник за минали събития, нещо като склад за информация, която е добре фиксирана. По- скоро паметта и динамична и тя е повече за бъдещето, отколкото за миналото. Ние използваме тази информация, която складираме в паметта си, за да градим поведение. От тази гледна точка, със сигурност не всичко, което преживяваме в ежедневието си има някаква адаптивна стойност и може да подобри функционирането на организма. Всъщност, можем да говорим, че запаметяването е по-скоро една страна на забравянето, отколкото обратното", казва биологът от БАН Богомил Пешев.
Този вторник на 16-ти август, от 19 часа в лятно кино „Орфей“, в рамките на събитието „The memory remains : Биология на забравата“, той ще разкаже повече за механизмите на паметта и тайните на забравянето и какво е научил човекът за процесите на забравянето, благодарение на напредъка на модерната наука? Ще научим как си взаимодействат сънят и забравянето? Изтриваме ли информация от мозъчните си архиви или просто ни се отказва достъпът до нея? Какво е общото между мухите, лабораторните гризачи и хората, що се отнася до забравянето? Богомил Пешев ще обясни и как работят изследователските техники в молекулярната биология, за научното разгадаване на забравянето.
Биологът Богомил Пешев има задълбочени интереси в областта на невробиологията на паметта. Конкретните области, върху които работи са свързани с физиологичните процеси обвързани с дълготрайната епизодична памет, ролята на съня за спомените, патологичните изменения на паметта при разтройства. Една от големите му цели е популяризирането на невронауките в България и запознаването на масовата аудитория със значението на напредъка в тази област на биологията.
Тази неделя, биологът Богомил Пешев, гостува в предаването„Шейкър“.
Чуйте още, в прикачения файл.
Събарянето на централната трибуна на стадион "Локомотив" започна днес. То стартира от югозападния край на съоръжението - между централната и южната трибуна "Спортклуб".. Строителните дейности се извършват от ДЗЗД "Домът на Локомотив", който бе обявен за победител в обществената поръчка на стойно ст 33 882 269,95 лева без ДДС (40 658 723,94 лв. с..
Дисциплинарната комисия на БФС наказа Локомотив (Пловдив) с общо 4 мача лишаване от домакинство и няколко тежки глоби. Причината са нанасените удари по дежурния делегат на мача със Септември. За навлизането на публика на терена в края на мача наказанието е 1 среща лишаване от домакинство, което се заменя с частично затваряне стадиона - фенове няма да..
Спортното училище „Васил Левски“ в Пловдив отбеляза своя патронен празник. Точно в 09:30 часа десетте най-добри спортисти за 2024-та година поднесоха венец на паметника на Васил Левски в двора на училището, придружени от своите тренььори. Сред официалните гости бяха зам.-кметът по спорт и младежки дейности Николай Бухалов, и олимпийският шампион Асен..
19-годишният защитник Тарек Исауи подписа с Ботев, след като изкара пробен период през януари, съобщиха от клуба. Младежкият национал на Мароко идва от френския Троа и ще започне тренировки с втория отбор на "жълто-черните". Исауи, който е роден на 23 септември 2005 година, има мачове и за националния отбор на Франция до 17 години.
Марица (Пловдив) загуби реванша от един от най-силните италиански отбори Игор Горгондзола (Новара) с 0:3 (21:25, 19:25, 14:25) гейма в двубой четвъртфиналите в турнира за Купата на ЦЕВ. Двубоят се игра пред близо 2000 зрители в зала „Колодрума“. Така Марица приключи евроучастието си в историческия сезон за тима, в който отборът премина за първи път..