Сваляме карантината за Ковид -19 на 5 и 7 дни за контактни и за болни, това рехиша от МЗ, повече за пандемията през третото лято с имунолога и преподавател д-р Цветелина Великова. Тя подчерта, че решението на здравните власти е базирано на медицинските данни, с които се разполага у нас и по света.
Според нея доказателствата сочат, че хората, които вече са се срещнали с вируса, и са ваксинирани по-рядко се заразяват и по-кратко време излъчват вируса. Тя не даде оценка дали решението е взето навреме, но според д-р Великова, то е правилно, като при нас е важно да се промотира ваксинационната кампания.
"Важно е повече хора да се ваксинират, не бива да се успокояваме с това, че вариантът Омикрон е по-лек, той пък заразява повече хора", подчерта имунологът. По думите й от няколко дни има информация, че има одобрена комбинирана ваксина във Великобритания. "Хората, които се ваксинират с такъв бустер имат двойно повече антитела и срещу Омикрон", каза д-р Великова. Тя уточни, че се очакват данни за клетъчния имунитет, обещанието е, че хората, които слагат бустер ще могат да получат и комбиниранана ваксина, когато дойде в България.
"Да не се доверяваме на данните, че вирусът е по-лек, защото все още не знаем какви са дългосрочните ефекти след Омикрон. Може да се изкара леко, но след една година да има усложнения със сърцето и съдовете", подчерта още д-р Цветелина Великова.
Имунитетът и Ковид -19: От всички публикации до момента виждаме, че имунитетът не е траен при всички хора, има изключения. При ваксинираните хора, в техните лимфни възли има активни лимфоцити, които произвеждат атитела срещу вируса.
"Симпотмите при Омикрон нямат връзка с първите варинати Алфа и Бета, протича като хрема и много хора го карат на крак, без да се тестват. Този вариант, който навлезе от юни месец - ВА.5 е над 70% от случаите в страната, но той е класисифициран като будещ безпокойство и продължаваме да го наблюдаваме", заключи имунологът.
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..