Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Далеч сме от приключването на пандемията от Ковид-19

Шанс има ако ваксините се модифицират спрямо новите варианти на вируса

| обновено на 17.08.22 в 10:27

Сваляме карантината за Ковид -19 на 5 и 7 дни за контактни и за болни, това рехиша от МЗ, повече за пандемията през третото лято с имунолога и преподавател д-р Цветелина Великова. Тя подчерта, че решението на здравните власти е базирано на медицинските данни, с които се разполага у нас и по света.

Според нея доказателствата сочат, че хората, които вече са се срещнали с вируса, и са ваксинирани по-рядко се заразяват и по-кратко време излъчват вируса. Тя не даде оценка дали решението е взето навреме, но според д-р Великова, то е правилно, като при нас е важно да се промотира ваксинационната кампания.  

"Важно е повече хора да се ваксинират, не бива да се успокояваме с това, че вариантът Омикрон е по-лек,  той пък заразява повече хора", подчерта имунологът.  По думите й от няколко дни има информация, че има одобрена комбинирана ваксина във Великобритания. "Хората, които се ваксинират с такъв бустер имат двойно повече антитела и срещу Омикрон", каза д-р Великова. Тя уточни, че се очакват данни за клетъчния имунитет, обещанието е, че хората, които слагат бустер ще могат да получат и комбиниранана ваксина, когато дойде в България. 

"Да не се доверяваме на данните, че вирусът е по-лек, защото все още не знаем какви са дългосрочните ефекти след Омикрон. Може да се изкара леко, но след една година да има усложнения със сърцето и съдовете",  подчерта още д-р Цветелина Великова. 

Имунитетът и Ковид -19: От всички публикации до момента виждаме, че имунитетът не е траен при всички хора, има изключения. При ваксинираните хора, в техните лимфни възли има активни лимфоцити, които произвеждат атитела срещу вируса. 

"Симпотмите при Омикрон нямат връзка с първите варинати Алфа и Бета, протича като хрема и много хора го карат на крак, без да се тестват. Този вариант, който навлезе от юни месец -  ВА.5 е над 70% от случаите в страната, но той е класисифициран като будещ безпокойство и продължаваме да го наблюдаваме", заключи имунологът.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56