Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антибългарското говорене в РСМ трябва да се наблюдава

Стана ясно, че част от историческите формулировки за някои личности вече са залегнали в двустранния протокол между Северна Македония и България още през 2019. Сега на ход са политиците, като и двете правителства трябва да приемат предложението.

Детайлите на постигнатия консенсус коментира доц. Наум Кайчев, който е съпредседател на съвместната историческа комисия, в предаването "Точно днес" с водещ Яница Марова.

"Това са наши предложения, които приехме през 2019 година, след което те бяха утвърдени на държавно равнище през юни 2019 година. Те бяха приети и от двете страни - както в София, така и в Скопие. Обяснявам тези подробности, за да се разбере, че става дума за окончателно потвърдени решения, които сега трябва да се приложат и изпълнят. Институциите - правителствата и министерствата на образованието на двете страни следва да започнат да изпълняват тези наши решения. Те са в две насоки. Първо - в областта на съвместното честване на исторически личности от нашето Средновековие и второ- препоръките за редакция на учебниците по история - за 5-и клас при нас и 6-о отделение при тях " - обясни доц. Кайчев. 

Що се касае до срока за редакция на учебниците- то е до септември 2024 година, посочи съпредседателят на съвместната историческа комисия. Промените са дело на историци и специалисти от министерствата.

" Политиците са от водещите лица при чествания на празниците и би следвало да се съобразяват с приетите формулировки. По отношение на заседанията на нашата историческа комисия, очакваме следващото заседание да е в средата на септември. Продължаваме да обсъждаме предложения за важни личности и промените по учебниците. Една от символните фигури, върху която се натрупаха много страсти от страна на северномакедонското общество, е Гоце Делчев. И в посления протокол е записано, че следва да продължим да работим по темата за него и други исторически личности. Не мога да прогнозирам в каква посока ще се реши. 

Аргументите от страна на Северна Македония са, че независимо, че той ясно се е декларирал за българин, то той бил част от македонската идентичност и няма как да това да се промени. Другата популярна трактовка, която битува е, че обстоятелствата били такива, че той се е декларирал за българин, защото имал изгода от това. Някакви популистки, неверни и обидни за самия Гоце Делчев внушения се правят в публичното пространство. Тази атмосфера, която е извън научна, няма как да не се отрази и на нашата работа. Ще направим всичко възможно, за да имаме прогрес. Езикът на омразата и страстите в Северна Македония са нагнетени, поради което антибългарското говорене е ярко изразено. Би следвало то да се наблюдава, да се мониторира от страна на нашето правителство и неправителствени организации" - каза в разговора с Яница Марова доц. Наум Кайчев. 

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В стенописите за Възкресението има и догми от Запада

Христовото възкресение се представя по два начина – по време на слизането в ада и след като вече е възкръснал жените мироносци отиват и виждат празен гроба. Обикновено при композицията с празния гроб се представят и спящите войни, които са били поставени да пазят някои да не открадне тялото на Исус. През 19 век в иконографията на..

публикувано на 21.04.25 в 11:23

Набират средства за завършването на Духовен център "Св. Троица"

Точно преди седмица на Велики понеделник Гражданско сдружение "Будител" започна кампания за набиране на средства, необходими за завършването на Духовен център "Св. Троица" към храм "Свети Архангел Михаил" в Асеновград. Центърът ще се превърне в духовен и социален дом - с Неделно училище за децата, което ще ги запознае с християнските добродетели,..

публикувано на 21.04.25 в 09:39

Инженер Никола Добрев: Нека да сме по-смирени!

В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..

публикувано на 20.04.25 в 17:30

Дано държавата да не се пречупи и да спре войната по пътищата

За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи.  Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..

обновено на 18.04.25 в 17:22

Важно е днес всеки един от християните да се помоли в храма

Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък.  Срещаме ви с доц.  Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..

обновено на 18.04.25 в 09:51