Стана ясно, че част от историческите формулировки за някои личности вече са залегнали в двустранния протокол между Северна Македония и България още през 2019. Сега на ход са политиците, като и двете правителства трябва да приемат предложението.
Детайлите на постигнатия консенсус коментира доц. Наум Кайчев, който е съпредседател на съвместната историческа комисия, в предаването "Точно днес" с водещ Яница Марова.
"Това са наши предложения, които приехме през 2019 година, след което те бяха утвърдени на държавно равнище през юни 2019 година. Те бяха приети и от двете страни - както в София, така и в Скопие. Обяснявам тези подробности, за да се разбере, че става дума за окончателно потвърдени решения, които сега трябва да се приложат и изпълнят. Институциите - правителствата и министерствата на образованието на двете страни следва да започнат да изпълняват тези наши решения. Те са в две насоки. Първо - в областта на съвместното честване на исторически личности от нашето Средновековие и второ- препоръките за редакция на учебниците по история - за 5-и клас при нас и 6-о отделение при тях " - обясни доц. Кайчев.
Що се касае до срока за редакция на учебниците- то е до септември 2024 година, посочи съпредседателят на съвместната историческа комисия. Промените са дело на историци и специалисти от министерствата.
" Политиците са от водещите лица при чествания на празниците и би следвало да се съобразяват с приетите формулировки. По отношение на заседанията на нашата историческа комисия, очакваме следващото заседание да е в средата на септември. Продължаваме да обсъждаме предложения за важни личности и промените по учебниците. Една от символните фигури, върху която се натрупаха много страсти от страна на северномакедонското общество, е Гоце Делчев. И в посления протокол е записано, че следва да продължим да работим по темата за него и други исторически личности. Не мога да прогнозирам в каква посока ще се реши.
Аргументите от страна на Северна Македония са, че независимо, че той ясно се е декларирал за българин, то той бил част от македонската идентичност и няма как да това да се промени. Другата популярна трактовка, която битува е, че обстоятелствата били такива, че той се е декларирал за българин, защото имал изгода от това. Някакви популистки, неверни и обидни за самия Гоце Делчев внушения се правят в публичното пространство. Тази атмосфера, която е извън научна, няма как да не се отрази и на нашата работа. Ще направим всичко възможно, за да имаме прогрес. Езикът на омразата и страстите в Северна Македония са нагнетени, поради което антибългарското говорене е ярко изразено. Би следвало то да се наблюдава, да се мониторира от страна на нашето правителство и неправителствени организации" - каза в разговора с Яница Марова доц. Наум Кайчев.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Христовото възкресение се представя по два начина – по време на слизането в ада и след като вече е възкръснал жените мироносци отиват и виждат празен гроба. Обикновено при композицията с празния гроб се представят и спящите войни, които са били поставени да пазят някои да не открадне тялото на Исус. През 19 век в иконографията на..
Точно преди седмица на Велики понеделник Гражданско сдружение "Будител" започна кампания за набиране на средства, необходими за завършването на Духовен център "Св. Троица" към храм "Свети Архангел Михаил" в Асеновград. Центърът ще се превърне в духовен и социален дом - с Неделно училище за децата, което ще ги запознае с християнските добродетели,..
В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..