Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Връщането ми като директор на ВМЗ не е реванш, а оценка

| обновено на 19.08.22 в 12:25
Снимка: Архив БНР

„Честата смяна на ръководството на ВМЗ-Сопот играе негативна роля. Когато има дълъг хоризонт, тогава ръководителят може да прогнозира къде какво да направи, за да подобри средата на работата. Късият хоризонт не позволява това. Не е добре за самата фирма като цяло."

Това заяви пред Радио Пловдив Иван Стоенчев, който отново поема поста директор на сопотския оръжеен завод.

Той посочи, че връщането му като директор не е реванш, а, може би, е оценка за неговата работа.

Стоенчев отказва да коментира евентуална приватизация на ВМЗ и каза, че такова решение може да вземе само Народното събрание. Той припомни, че заводът е в забранителния списък на предприятията, които не могат да бъдат приватизирани.

„Този ​​бизнес, в който работим, обичаме тишината. А през последните дни много се шуми около ВМЗ “, доставя Иван Стоенчев.

„В последно време се чува, че са подписани договори със строителни фирми, че са платени залпово средства по тези договори. Странно е, че се говори за социална политика на ръководството, а в това време се назначават не малко хора администрация и се подписват залпово договори с обезщетения, които са немалка сума в случай на уволнение на тези хора. 

Това означава, че някой се подготвя евентуално да не се основава във завода, а да получи средства, които не кореспондират с така обявената социална политика от ръководството", категоричен е Иван Стоенчев.

Той каза, че не може да коментира кои са тези хора, но посочи, че са назначени от сегашния изпълнителен директор.

Иван Стоенчев определи като голям сигнала на синдикатите във ВМЗ-Сопорт, че производството е намаляло. По думите му, е необходимо да се отдели внимание на този сигнал.

Доколко това е така, може да се каже след като новото ръководство влезе в завода, а това ще стане след това като  то регистрирано, уточни Стоенчев. 

Съветът на директорите няма право да продава недвижимо имущество на дружеството. Това става със съгласието на принципа, а принципът е Държавната консолидационна компания, коментира още Иван Стоенчев.

Той обясни, че всичко това, което е обявено за продажба, е задействано като процедура още миналата година от Агенцията за публичните предприятия.

Що се отнася до дивидентите на ВМЗ, Стоенчев заяви, че печалбата през второто тримесечие е 48 милиона лева. За полугодието печалбата пада на 46 милиона. Резултатите, които постигнахме, сега вече се осчетоводяват като данни, посочи назначеният отново директор на ВМЗ-Сопот. 


Междувременно, сегашното ръководство на ВМЗ-Сопот обяви, че ще даде днес пресконференция. Срещата с медиите е насрочена за 14 часа в сградата на управлението на завода.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54

EVN e против решението за компенсиране на битовите клиенти, останали без ток

Ръководството на  "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително.   "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..

публикувано на 19.02.25 в 14:57

Филиалът на ТУ отваря 12 свои лаборатории за ученици от март

Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..

публикувано на 19.02.25 в 13:10