Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За образованието по-важно е как, а не колко се учи

По-малко от месец до началото на новата учебна година за подготовката, новите моменти и проблемите пред системата - ще се осигури ли  нормална учебна среда при отчитане на рисковете, свързани с епидемичната обстановка и общата ситуация на икономиката в страната, коментира председателят на синдикат образование към КТ "Подкрепа" - Юлиян Петров в предаването " Точно днес". 

" Няма рискове да не стартира нормално учебната година. Върви подготовката. Едно от предизвикателствата е финансирането на системата. Както знаем тази година имаше една актуализация, но при специфичната ситуация, имаме притеснения дали бюджетите на всички училища ще издържат. Тези, които са на газ, дали ще имат доставки? Трудно ще се смени отоплителната система на едно училище, което е газифицирано, с алтернативен източник. Това е национален проблем и правителството трябва да е гъвкаво" - коментира  Юлиян Петров в разговор с Елена Крушкова.

" Надявам се, че до края на септември парите от актуализацията и оптимизацията ще пристигнат. Това са процеси, които традиционно закъсняват. Имаше една порочна политика в края на миналата и в началото на тази година да се говори срещу делегираните бюджети и преходните остатъци. Много училища похарчиха преходните остатъци, а които ги оставиха, сега имат финансови буфери. Това показва, че нашата система е недофинансирана, колкото и да се говори за най-различни траншове. Като цяло парите за образование са недостатъчни с този размер - 4,2 % от брутния вътрешен продукт. Трябва да погледнем към 6- 7 %, ако искаме друго образование. Това е един политически, много важен въпрос" - обясни Петров. 

"Винаги има риск от дървена ваканция. Надяваме се, че и на база пандемичните показатели, няма да се стигне до онлайн обучение. Нека училищата да не са първи в това отношение. Вредите и дефицитите много трудно се преодоляват. Годината е осигурена материално, но ако едно училище няма буфери- ще функционира трудно. По отношение на кадрите- по някои предмети и дисциплини много трудно се намират млади преподаватели. На този етап повече говорим за политика, но почти не сме я създали" - добави председателят на синдикат образование към КТ "Подкрепа" .

"Наскоро пак правихме изследвания и се оказа, че по това колко учим сме някъде посредата на статистиката. По-важно е как, а не колко учим. Да спрем да мерим параметри, а да погледнем към естетиката на образованието. Макар да са на делегирани бюджети в тази посока няма как училищата да бъдат автономни" - каза в заключение Петров. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Над 1/3 от вирусноболните в Пловдив са с грип

Видимо е покачването на броя на заболелите от вирусни инфекции пред кабинетите на семейните лекари в Пловдив. Тестовете на над една трета от тях  показват, че са болни от грип, съобщи д-р Георги Цигаровски, председател на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз в Пловдив и семеен лекар. От утре със заповед на РЗИ и здравното..

публикувано на 21.01.25 в 17:08
Елена Дариева

Краят на политическата криза зависи от живота на кабинета

"Евфемизмът в случая не е особено полезен. Всичко това намира своето обяснение във факта, че мнозинството, което подкрепя кабинета по формулата 3 плюс 1, е изключително разнолико от гледна точка на идеологии". Така Елена Дариева, социолог от агенция "Насока", коментира твърдението на новите управляващи, че те не са коалиция, а участват в..

обновено на 21.01.25 в 16:08
Светослав Малинов

Интересно е как ще се взимат решенията за назначенията

„Очакваме да видим как ще заработи управленската формула. На мен ми се иска да няма вече толкова големи политически вълнения, да има успокоение, но без да има отказ от това да се следи всеки ден и всеки час това, което прави правителството. Иска ми се да мисля, че политическото напрежение в страната спада. Сега ще видим как ще заработи новата..

публикувано на 21.01.25 в 10:00
Петър Ганев

Приемането на еврото от 1 януари 2026 г. е съвсем реалистично

Бюджетът ще бъде една от първите задачи на новата власт. Новият финансов министър трябва да пренапише рамката на държавните финанси за 2025 г. и да се върви към приемане на бюджета най-късно до края на март. Това заяви в предаването "Точно днес" старши икономистът в Института за пазарна икономика Петър Ганев .  Той посочи, че голямото..

обновено на 21.01.25 в 09:30

Да си акушерка е трудна, но много емоционална професия

На Бабинден среща със старшата акушерка от АГ клиниката на УМБАЛ „Свети Георги“ Дора Мрянова, която посреща Деня на родилната помощ за 60-ти път. Не си спомня пола на първото дете, на което е помогнала да дойде на бял свят, но помни, че се е родило живо и здраво. "Нашата професия е трудна и много емоционална, посрещаме новия живот и се вълнуваме..

публикувано на 21.01.25 в 07:48