Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Може да има още срутвания от пещерата, отворила се в Смолян

| обновено на 01.09.22 в 11:31

Внезапно отворила се пещера в Смолян погълна част от дома на жител на областния град, а това наложи общината да обяви частично бедствено положение.

За инцидента, свързан с карстовите пещери в Родопите, говорим с директора на Музея на родопския карст в Чепеларе Марин Господинов, който е спелеолог. 

"Това, което видях на място, е една отворена пропастна пещера, с доста голяма входна зала, с обем около 720 кубика и височина 23 метра. Тъй като се е отворила в имота на човека, това е много сериозно. Иначе в природата има и много по-големи", обясни той.

Дали има опасност за къщите наоколо, засега не може да се каже, тъй като понякога има вторични срутвания. "За това трябва да се обследва сериозно районът, който е карстов. Преди 20 години се отвори малка пещера на Пампорово, която още си е такава, каквато бе в началото", коментира експертът.

От община Смолян съобщиха, че ще търсят помощ от държавата за извършване на прецизирано обследване. 

"Засега това е опасно, защото каверната се е отворила точно под гаража на семейство Илиеви, който буквално виси над входа на пещерата. Отделно има и термогравитационни блокове от самото срутване, които още не са пропаднали. По принцип такъв опасен вход се обрушва, но гаражът пречи", обясни Господинов.

Той разказа и за социализацията на праисторическото пещерно обиталище "Чая", до което преди месец бе открита туристическа пътека. 

"Бяха открити интересни артефакти - цяла чаша от ранножелязната епоха, каменна брадвичка от халколита и др., които ще обогатят нашата експозиция. Рядко се откриват такива пещери в нашия район, които съчетават всичко, интересно на туристите", каза директорът на Музея на родопския карст.

Цялото интервю на Живка Танчева с Марин Господинов е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39