Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората реагират най-силно на усещането за разпадащ се свят

"Формулата, която дава  френският социолог и политолог Паскал Перино - дългогодишен  директор на Центъра за изучаване на френския политически живот, че изборите са конкретен отговор на конкретно зададен  въпрос, е добра. Важно е в този момент как разчитат избирателите конкретната ситуация, в която сме поставени. Част от политиците разглеждат въпроса по един начин, а други - съвършено различно, т.е. всяка една от политическите партии вижда по различен начин проблемите на страната. Оттам и голяма  част от избирателите - твърдите ядра и симпатизантите на една или друга политическа партия подкрепят различна картина за ситуацията в страната. Затова истинският въпрос е  в коя посока ще се движат не твърдите симпатизанти, а т.н електорални периферии, които променят избора си от един вот до другия" . Това заяви социологът Мира Радева.

Прочитът на това, което се е случило, е напълно различен и  продължава година и половина, защото живеем в непрекъсната ситуация на избори. 

По думите на Радева,  сега е важно за партиите,  които са "на ръба",  дали  водещите решения, предложени от големите партии като  ГЕРБ и ПП, ще успеят да привлекат електоралните си периферии към тях, което ще доведе до падането на малките   под изборната бариера. 

Има два очевидни фактора, довели до на политическата среда. Първото е, че през последните две години непрекъснато се губят активно гласуващи избиратели и резултатите от последните парламентарни избори през ноември м.г. показват краха на политическата система, заради рекордно ниската избирателна активност. Една от големите загадки сега е при настоящата избирателна система и съществуващото дълбоко недоверие към политическата система доли пак ли ще ударим дъното или избирателите ще проявят активност. 

"И ако избирателната активност е отново много ниска, това ще покаже, че политическият конструкт на  демократичната ни система е отхвърлен от избирателите и то по начина, по който избираме депутатите".

По думите на Радева, "съществуват невероятни пробойни и глупости в избирателната система", за които социолозите предупреждават от години.

"Първата е, че ние, като всички цивилизовани държави - Франция, Англия, САЩ, трябваше да минем на система на активни избиратели, а продължаваме да работим по системата на ГРАО, независимо, че това задава грешна постановка. И второ, сега лъсна огромният скандал, че вие, като избирател от Пловдив напр., вашият глас тежи 50% от вота във Видин. Не мога да приема, че моят глас от София е два пъти по-маловажен от този във Видин, Смолян и т.н. Законът е сбъркан още през 90-те години и 30 години по-късно продължаваме да твърдим унижението, на което са поставени активните, младите, образованите, които идват в големите градове. Креативната воля на обществото и волята й за промяна така е автоматично снижена , за сметка на по-възрастните и по-консервативните."

Хората реагират винаги най-силно, когато имат усещането за разпадащ се свят.  А в момента загубихме усещането за стабилност, подчерта Радева.

Тя бе категорична, че ако избирателната активност, която е решаваща за изхода на изборите,  се повиши, бихме имали доста  непредвидим резултат. "Периферните, неопределените гласове тогава могат да придадат голяма сила на една или друга партия". 

Цялото интервю - звуковия файл:

 

    



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28