"Формулата, която дава френският социолог и политолог Паскал Перино - дългогодишен директор на Центъра за изучаване на френския политически живот, че изборите са конкретен отговор на конкретно зададен въпрос, е добра. Важно е в този момент как разчитат избирателите конкретната ситуация, в която сме поставени. Част от политиците разглеждат въпроса по един начин, а други - съвършено различно, т.е. всяка една от политическите партии вижда по различен начин проблемите на страната. Оттам и голяма част от избирателите - твърдите ядра и симпатизантите на една или друга политическа партия подкрепят различна картина за ситуацията в страната. Затова истинският въпрос е в коя посока ще се движат не твърдите симпатизанти, а т.н електорални периферии, които променят избора си от един вот до другия" . Това заяви социологът Мира Радева.
Прочитът на това, което се е случило, е напълно различен и продължава година и половина, защото живеем в непрекъсната ситуация на избори.
По думите на Радева, сега е важно за партиите, които са "на ръба", дали водещите решения, предложени от големите партии като ГЕРБ и ПП, ще успеят да привлекат електоралните си периферии към тях, което ще доведе до падането на малките под изборната бариера.
Има два очевидни фактора, довели до на политическата среда. Първото е, че през последните две години непрекъснато се губят активно гласуващи избиратели и резултатите от последните парламентарни избори през ноември м.г. показват краха на политическата система, заради рекордно ниската избирателна активност. Една от големите загадки сега е при настоящата избирателна система и съществуващото дълбоко недоверие към политическата система доли пак ли ще ударим дъното или избирателите ще проявят активност.
"И ако избирателната активност е отново много ниска, това ще покаже, че политическият конструкт на демократичната ни система е отхвърлен от избирателите и то по начина, по който избираме депутатите".
По думите на Радева, "съществуват невероятни пробойни и глупости в избирателната система", за които социолозите предупреждават от години.
"Първата е, че ние, като всички цивилизовани държави - Франция, Англия, САЩ, трябваше да минем на система на активни избиратели, а продължаваме да работим по системата на ГРАО, независимо, че това задава грешна постановка. И второ, сега лъсна огромният скандал, че вие, като избирател от Пловдив напр., вашият глас тежи 50% от вота във Видин. Не мога да приема, че моят глас от София е два пъти по-маловажен от този във Видин, Смолян и т.н. Законът е сбъркан още през 90-те години и 30 години по-късно продължаваме да твърдим унижението, на което са поставени активните, младите, образованите, които идват в големите градове. Креативната воля на обществото и волята й за промяна така е автоматично снижена , за сметка на по-възрастните и по-консервативните."
Хората реагират винаги най-силно, когато имат усещането за разпадащ се свят. А в момента загубихме усещането за стабилност, подчерта Радева.
Тя бе категорична, че ако избирателната активност, която е решаваща за изхода на изборите, се повиши, бихме имали доста непредвидим резултат. "Периферните, неопределените гласове тогава могат да придадат голяма сила на една или друга партия".
Цялото интервю - звуковия файл:
В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..
В последната ни рубрика за успешните образователни практики ще Ви разкажем за Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ в Пловдив. Учебното заведение участва в проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Той се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се..
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..