"Историческата съдба на българския народ в миналото често не е била благосклонна към него. Освобождението през 1879 г. е свързано с изключително жестоко разпокъсване на българския народ – от петте му части – Княжество България е в най-доброто положение с относителна автономия, Източна Румелия е провинция на Османската империя, Македония и Одринско са оставени на съдбата на империята, която всички знаят, че загнива, Северна Добруджа е предадена на Румъния като компенсация, че Русия взима Бесарабия от нея, а част от българите в Пиротско са предадени на Сърбия." Това обясни директорът на РИМ - Пловдив д-р Стефан Шивачев.
Той подчерта, че е било логично един освободен народ да започне да работи за своето благоденствие и стопански приоритет, но се оказва, че национално-обединителната програма на българите е станала основата за историческото развитие на Княжеството, на Македония, Румелия, Одринско. "И когато през септември 1885 г. е извършено Съединението успешно и защитено, то именно е отправната точка, която дава възможност вече най-голямата на Балканите държава по територия и по население - Княжество България, да тръгне в съвсем различна насока на развитие. Македония и Одринско остават, но тогава и народът, и държавата се чувстват достатъчно могъщи да продължат по своя път."
Съединението е дело на цялото българско общество, подчерта Шивачев. И когато то е обявено, първоначално в Европа никой не е вярвал в успеха му. Когато обаче цялото българско общество, князът, министър-председателят Петко Каравелов, министрите, всички политически партии са застанали като един зад Съединението, ученици, студенти, българи от цяла Европа са се качили на влаковете и са отишли да защитават акта на Съединението. И българите успяват да докажат на Европа, че този акт не може да бъде пренебрегнат.
"Един малък народ сам, независимо от желанието на Великите сили, постига своето обединение".
По думите на Шивачев обаче, съпоставките с дръзновението на хората и желанието за обединение тогава и сега, не са в полза на случващото се днес.
"За успеха на Съединението спомага и способността на тогавашните държавници да оценят геостратегическия избор на българите и да го подкрепят. „В днешния ден, виждаме, че управляващите в България и политическата класа, не са на висотата на историческия момент и вината за изборите, които сме направили, е само наша. Трудни моменти има всеки един народ. Нашият народ е жилав, трябва да осъзнае, че само ние можем да си помогнем. А българите искат това."
Шивачев обаче бе категоричен, че не трябва да чертаем само песимистична картина, защото има много оптимизъм, заради младите талантливи хора.
"Лошото е, че българската политическа класа не залага на тях, а - на някакви свои ядра и после някой използва това. Ако политиците успеят да активизират младите хора, да ги накарат да гласуват и те направят и своя избор, тогава ще има и оптимистично бъдеще за България.
Цялото интервю - звуковия файл:
Община „Марица“ започва поетапно въвеждане на разделно събиране на отпадъци. Шест села ще участват в инициативата, това са Труд, Трилистник, Скутаре, Войводиново, Маноле и Царацово. Проектът стартира днес от Царацово, като селото е първото, в което жителите получават тази възможност. Кметът на Царацово Димитър Петров съобщи, че за кампанията..
Смъртта на 12- годишната Сияна предизвика протести, гняв, негодувание, мъка и искане за оставки в ръководството на АПИ. За съжаление през последните години това не е нито първият, нито последният трагичен случай на пътя, коментира пред Радио Пловдив председателят на Съюза на автомобилистите в България Емил Панчев. Той посочи, че през последните..
Европа не е в ситуация да ескалира търговска война със САЩ. Това коментира икономиста Георги Вулджев по повод въведените от САЩ широкообхватни мита. Той обясни, че ние сме зависимата страна, защото имаме търговски излишък. Това дава възможност на Тръмп да налага мита на много повече европейски стоки, отколкото ЕС на американски...
В Световния ден на здравето десетки пловдивчани, въпреки априлския сняг, се включиха в кампанията на община Пловдив за безплатно измерване на кръвно налягане и кръвна захар. Инициативата е под надслов "Самоконтролът е ключът към здравето! Погрижи се за себе си!" и се проведе в общинските ДКЦ-та. С търпение и внимание в ДКЦ 1 медицинският..
Световният ден на здравето, 7 април, през тази година е по темата: " Остаряване и здраве: Доброто здраве добавя живот към годините" . В програма "Точно днес" говорим за важните акценти на подобни кампании и честитим празника на лекарите и здравните работници с проф. д-р Румен Стефанов дм, ръководител на катедра "Социална медицина и обществено..