Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българите са жилав народ, можем да си помогнем сами

"Историческата съдба на българския народ в миналото често не е била благосклонна към него. Освобождението през 1879 г. е свързано с изключително жестоко разпокъсване на българския народ – от петте му части – Княжество България е в най-доброто положение с относителна автономия, Източна Румелия е провинция на Османската империя, Македония и Одринско са оставени на съдбата на империята, която всички знаят, че загнива, Северна Добруджа е предадена на Румъния като компенсация, че Русия взима Бесарабия от нея, а част от българите в Пиротско са предадени на Сърбия." Това обясни директорът на РИМ - Пловдив д-р Стефан Шивачев.

Той подчерта, че е било логично един освободен народ  да започне да работи за своето благоденствие и стопански приоритет, но  се оказва, че национално-обединителната програма на българите е станала основата за историческото развитие на Княжеството, на Македония, Румелия, Одринско. "И когато през септември 1885 г. е извършено Съединението  успешно и защитено, то именно е  отправната точка, която дава възможност  вече най-голямата на  Балканите държава  по територия и по население -  Княжество България,  да тръгне в съвсем различна  насока на развитие.  Македония и Одринско остават, но тогава и народът, и държавата се чувстват достатъчно могъщи да продължат по своя път."

Съединението е дело на цялото българско общество, подчерта Шивачев. И когато то е обявено, първоначално в Европа никой не е вярвал в успеха му. Когато обаче цялото българско общество, князът, министър-председателят Петко Каравелов, министрите, всички политически партии  са застанали като един зад Съединението, ученици, студенти, българи от цяла Европа са се качили на влаковете и са отишли  да защитават акта на Съединението. И българите успяват да докажат на Европа, че този акт не може да бъде пренебрегнат.

"Един малък народ сам, независимо от желанието на Великите сили, постига своето обединение".

По думите на Шивачев обаче, съпоставките с дръзновението на хората и желанието за обединение тогава и сега, не са в полза на случващото се днес.

"За успеха на Съединението спомага и способността на тогавашните държавници да оценят геостратегическия избор на българите и да го подкрепят. „В днешния ден, виждаме, че управляващите в България и политическата класа, не са на висотата  на историческия момент и вината за изборите, които сме направили, е само наша. Трудни моменти има всеки един народ. Нашият народ е жилав, трябва да осъзнае, че само ние можем да си помогнем. А българите искат това."

Шивачев обаче бе категоричен, че не трябва да  чертаем само песимистична картина,  защото има много оптимизъм, заради младите талантливи хора. 

"Лошото е, че българската политическа класа не залага на тях, а - на някакви свои ядра и после някой използва това. Ако политиците успеят да активизират младите хора, да ги накарат да гласуват и те направят и своя избор, тогава ще има и оптимистично бъдеще за България.

Цялото интервю - звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Честваме Петровден!

Днес православната църква чества едновременно паметта на апостолите Петър и Павел, наречени първовърховни и вселенски учители.  Те с усърдие разпространяват Христовото учение и претърпяват страдания, гонения и мъченическа смърт заради вярата. Оставят послания, в които се разясняват християнските ценности и правилата на църковния живот.  Петър се..

публикувано на 29.06.24 в 08:56
Вилис Цуров

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към партньорите..

публикувано на 28.06.24 в 10:24

Аптеките са на кръстопът между грижата и търговията

Собственици на аптеки,  професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.  Форумът е тази събота в Пловдив и  поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“.  Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти,..

публикувано на 28.06.24 в 10:08

Форум "Азбука.Език. Идентичност" в Пловдив

В зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив ще се проведе втората сесия на Международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“. Форумът е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Той е продължение на проведения през 2022 г. Международен..

обновено на 28.06.24 в 08:51

Медицината е най-желана специалност в МУ-Пловдив

Ръст на кандидат-студентите за Медицински университет – Пловдив – това показват данните от подадените документи за участие в кампанията за прием. 1950 е общият брой на кандидатите, като миналата година те са били 1740, посочи зам.-ректорът по учебна дейност проф. д-р Веселина Горанова. Превес отново имат жените – 1480, а мъжете са 470...

обновено на 27.06.24 в 16:34