"Историческата съдба на българския народ в миналото често не е била благосклонна към него. Освобождението през 1879 г. е свързано с изключително жестоко разпокъсване на българския народ – от петте му части – Княжество България е в най-доброто положение с относителна автономия, Източна Румелия е провинция на Османската империя, Македония и Одринско са оставени на съдбата на империята, която всички знаят, че загнива, Северна Добруджа е предадена на Румъния като компенсация, че Русия взима Бесарабия от нея, а част от българите в Пиротско са предадени на Сърбия." Това обясни директорът на РИМ - Пловдив д-р Стефан Шивачев.
Той подчерта, че е било логично един освободен народ да започне да работи за своето благоденствие и стопански приоритет, но се оказва, че национално-обединителната програма на българите е станала основата за историческото развитие на Княжеството, на Македония, Румелия, Одринско. "И когато през септември 1885 г. е извършено Съединението успешно и защитено, то именно е отправната точка, която дава възможност вече най-голямата на Балканите държава по територия и по население - Княжество България, да тръгне в съвсем различна насока на развитие. Македония и Одринско остават, но тогава и народът, и държавата се чувстват достатъчно могъщи да продължат по своя път."
Съединението е дело на цялото българско общество, подчерта Шивачев. И когато то е обявено, първоначално в Европа никой не е вярвал в успеха му. Когато обаче цялото българско общество, князът, министър-председателят Петко Каравелов, министрите, всички политически партии са застанали като един зад Съединението, ученици, студенти, българи от цяла Европа са се качили на влаковете и са отишли да защитават акта на Съединението. И българите успяват да докажат на Европа, че този акт не може да бъде пренебрегнат.
"Един малък народ сам, независимо от желанието на Великите сили, постига своето обединение".
По думите на Шивачев обаче, съпоставките с дръзновението на хората и желанието за обединение тогава и сега, не са в полза на случващото се днес.
"За успеха на Съединението спомага и способността на тогавашните държавници да оценят геостратегическия избор на българите и да го подкрепят. „В днешния ден, виждаме, че управляващите в България и политическата класа, не са на висотата на историческия момент и вината за изборите, които сме направили, е само наша. Трудни моменти има всеки един народ. Нашият народ е жилав, трябва да осъзнае, че само ние можем да си помогнем. А българите искат това."
Шивачев обаче бе категоричен, че не трябва да чертаем само песимистична картина, защото има много оптимизъм, заради младите талантливи хора.
"Лошото е, че българската политическа класа не залага на тях, а - на някакви свои ядра и после някой използва това. Ако политиците успеят да активизират младите хора, да ги накарат да гласуват и те направят и своя избор, тогава ще има и оптимистично бъдеще за България.
Цялото интервю - звуковия файл:
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..
Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза. Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..