Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отговорността за бъдещето на България е на националния елит

"Пловдив даде твърде много на България не само с акта на Съединението. Да не забравяме, че той е всепризнатият център на българското Възраждане. Нямаше нищо по-естествено от това в Пловдив да се създаде Българският таен революционен комитет, Захари Стоянов да събере своите съмишленици и така да се откликне на желанието на българите и на север, и на юг от Стара планина." Това заяви българският президент 1997 -2002 г. Петър Стоянов.

По думите му, няма никакво съмнение, че Съединението е акт, за който българският народ е бил на абсолютно едно и също мнение, за разлика от българския политически елит, който  по отношение на това, как да се случи Съединението е бил разделен на два противоположни лагера.

Във всички етапи от българската история разединението между политиците е съществувало в голяма степен. Въпросът е в даден исторически момент да се вземе правилно решение.

„Съединението обаче поражда и феномен – разделението на русофили и русофоби, и точно в Пловдив това разделение е най-силно. Спомняме си, че Народната партия, в която членуват голяма част от българските първенци и която се нарича „съединистка“, впоследствие отказва да тръгне съм съединение, защото Русия е против. Това трябва да преодолеем днес – да си дадем сметка докъде стига границата на нашата благодарност към Русия. Тя стига дотам, откъдето започва нашият национален интерес и е крайно време да осъзнаем това – и политици, и русофоби“.

Държавата не може да бъде силна, ако политиците са разединени, подчерта Стоянов.  

„Националният елит трябва да осъзнае, че носи на плещите си отговорността за бъдещето на България. Хората имат права, те не са длъжни да носят на плещите си бремето на управлението. Националният политически елит обаче е длъжен, задължен е да го стори“.

Днес животът в мир създава впечатление, че няма национални цели и национален идеал. Но това е измамно, защото след Втората световна война живеем в друга, по-скучна Европа и именно животът в мир реализира най-важния идеал – добър стандарт на живот, живот в справедлива държава. Това изглежда далеч по-скучно от романтичните участия във въстания.

„Ако в момент на беда българският народ е способен на такава мобилизация, каквато видяхме в карловските села, той не само че не е загубен, но има и доста добро бъдеще“, подчерта още президентът Петър Стоянов.

Интервюто – от звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възможно е някои европейски производства да се изнесат в САЩ

Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..

публикувано на 04.04.25 в 16:40

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив.  Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..

публикувано на 04.04.25 в 13:06

55 години Факултет по дентална медицина в Пловдив

С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации.  Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..

публикувано на 04.04.25 в 09:56

Митата на Тръмп ще попарят като слана европейската икономика

„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света  и наложи мита за вноса.   За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24%  и т.н. Стабилността на управлението и търговските..

публикувано на 03.04.25 в 17:02

Историята на Пловдив започва от могилата на Брезовско шосе

Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта.  Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..

публикувано на 03.04.25 в 16:57