Афишът на форума включва 19 спектакъла с три премиери, като две от тях са на Драматичен театър – „Николай Масалитинов“ – Пловдив. С премиерата на „Вампир“ по Антон Страшимиров и режисура на Пламен Марков, ще бъде вдигната завесата на тазгодишното издание. А във втория фестивален ден зрителите ще видят и премиерата на „Стареца и морето“, която е първата в България драматизация на Александър Секулов на романа на Хемингуей, с режисьор Веселин Ранков и постановчик Красимир Ранков.
В програмата са включени класически заглавия като „Една българка“ по Иван Вазов, „Майстора и Маргарита“ на Михаил Булгаков, „Бесове“ по романа на Фьодор Достоевски и автор Албер Камю, театралната импровизация по пиесата на Жан Ануи „Антигона“ на Плевенския театър с режисьор Александър Морфов, с която той се завръща на българска сцена след известна пауза.
Любопитно е и участието на театър „ОКО“ от Лвов Украйна, което ще видим на 18 септември в Камерната зала „Стефан Данаилов“.
По думите на организаторите, интересът към фестивалната програма, която включва и съпътстваща програма, тази година е изключително голям. Извън спектаклите, ще има изложба скулптура на Валентина Златарова, представяне на книгите „Автопортрет в огледалото на сцената“ на Иван Добчев и „Стефан Данаилов – колко лесно е да бъдеш обичан“, както и на филма „Николай Масалитинов – опит за портрет“. В рамките на форума е предвидена и Кръгла маса за проблемите и развитието на театралното изкуство с куратори Росица Обрешкова и Георги Тошев.
Есенният международен театрален фестивал „Сцена на кръстопът“ се осъществява с финансовата помощ на Община Пловдив и Министерството на културата. А по думите на ресорния заместник-кмет Пламен Панов, „ако театърът като храм и място, което изтрива различията, в общество на разделение, театърът ще ни обедини и фестивалът „Сцена на кръстопът идва в точното време и на точното място“.
Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%. От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 22.02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Алеко Константинов. Бай Ганьо. До Чикаго и назад, пътеписи, разкази, фейлетони. 402 стр., ок. 7А, Фама+, 2025. Мика Валтари. Синухе Египтянинът. 600 стр., 7А, Изток-Запад, 2025. Владимир Зарев...
Изложба базар на мартеници, изработени от майсторките от Клуб „Българка“, ще се открие тази вечер от 18 ч. в читалище „Възраждане“. Проявата включва литературно-музикална програма с участието на приятели на читалището. Това е втора поред изложба, посветена на 1 март, като началото беше поставено миналата година. Клуб „Българка“ съществува..
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.