В Културен център „Бизнесът за Пловдив“ ще бъде представена книгата „Хората на Путин“ от журналистката и бивш кореспондент в Москва Катрин Белтън.
Мащабното разследване показва пътя, по който руският президент и неговите приближени успяват да разпрострат влиянието си сред политическите среди в западните страни.
В своето издание носителката на знаковата награда за защита на човешките права на името на руския адвокат Сергей Магнитски през 2021 г. представя факти, философия, идеология, стратегии, детайлно описани престъ¬пни действия и схеми, информация, събрана от хиляди разговори със стотици хора в продължение на седем години.
След публикуването на книгата през 2020 г. милиардерите Роман Абрамович, Пьотр Авен, Михаил Фридман, Игор Сечин атакуваха в съда издателството и авторката на книгата, но като следствие книгата не бе толкова променена, колкото допълнена с няколко пасажа за тяхната гледна точка, която се свежда до отричане.
До българския читател най-сетне достига тази толкова важна книга, която предлага изчерпателен списък с главни действащи лица в театъра на руската – и световна - задкулисна политика.
В представянето ще участват проф. Тодор Тагарев, доц. Георги Лозанов и създателят на поредицата „Власт и отговорност“ Свилен Спасов.
Спасов подчерта, че в книгата се говори не само за Путин, а и за модела и системата, в която главните действащи лица са основно четири групи. "Това е един смразяващ списък. Едното е вътрешното обкръжение на Путин, т.н. "силоваци". Другото са приятелите - бизнесмени, които пазят парите. Третото е семейството от кохортата на Борис Елцин, който го е избрал, а четвъртото са мафиотите от Санкт Петербург и Москва.
"Тези главни действащи лица, под контрола на Владимир Путин, през всичките години задушават като октопод една страна, подчинявайки предишните комсомолци-милиардери от времето на Елцин, като се превръщат в такива и създават някакво феодално явление през 21 в., което отрича всичко, освен едноличната руска империя и посягайки върху доверието към демокрацията, като ползват и финансовата мощ, която вече е лична, а не - държавна".
Интервюто - звуковия файл:
Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..