За поредна година в Пловдив ще се проведе иницитивата „Духовни маршрути“. Проектът, който разказва за литературата, театъра, музиката, изобразителното изкуство, свързани с историята на града, се реализира по идея на издателство „Летера“ и е финансиран от Община Пловдив.
Четири са новите маршрута тази година, като днешният първи маршрут е посветен на - литературата, театъра и музиката. Водач е литературният историк, университетски преподавател и журналист доцент д-р Младен Влашки. С участието на актьора от Пловдивския драматичен театър Петър Тосков.
Целта на маршрута е запознаване с литературни средища в Пловдив като акцентът се поставя върху онези, които действат в днешно време. Сред тях е и Студио 1 и Културен център на Радио Пловдив, важен медиатор в литературното общуване, място, от което се излъчва единственото предаване за литература в Пловдив „Преге“.
Обиколката ще завърши с музикално-поетичен спектакъл в изпълнение на Петър Тосков „Изпята поезия“ по стихове на Георги Константинов, Камелия Кондова, Недялко Йорданов, Добромир Тонев и др.
Чрез тези топоси на литературната комуникация участниците в обиколката ще бъдат въведени в системите за разпространение на литература и ще добият практическа ориентация за актуалните места, които биха могли да посещават.
Маршрут: Нови литературни средища - 10.09.2022 г., събота, 10:00 ч.
Сборен пункт: Пред „Петното на Роршах“ (ул. „Йоаким Груев“ № 36, Капана)
Водач: доц. д-р Младен Влашки
Доктор по сравнително литературознание и по философия. Той е университетски преподавател, литературен историк, критик и журналист. От април 2018 г. е лектор по български език, литература и култура в Славянския семинар на Университета във Фрайбург.
С участието на актьора Петър Тосков
Завършва НАТФИЗ „Кр. Сарафов“ в класа на проф. Димитрина Гюрова. Има над 100 роли в театъра и киното, между които Орландо в „Както ви харесва“ от у. Шекспир, Естрагон във „В очакване на Годо“ от С. Бекет и др. Има авторски спектакъл „Тоскография“, представен нееднократно с голям успех.
На този свят има два вида хора – едните харесват Мечо Пух, другите го обожават. Да, чувал съм, че според някои Малкият Принц на Екзюпери например звучи прекалено романтично, дори леко лигаво. Срещал съм объркани души, които не просто не харесват, а направо не понасят историите за Алиса на Луис Карол. Единственият човек обаче, който със сигурност не е..
Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи". Аз си избирам ето този -защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура? И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан? Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слешайте розговора в предаването..
Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години. Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..
Античният фестивал „Диоклецианополис – кръстопът на времето“ се открива днес в Хисаря. Това е второто му издание като тази година ще бъде посветен на един от най-вълнуващите аспекти на всяка култура – храната и гастрономията. Диоклецианополис, познат със своето богато историческо наследство, ще възкреси традициите на древните цивилизации, които..
В ЕС един от всеки 5 смъртни случая (сред 15-19 годишните) е причинен от умишлено самонараняване – и това е втората (след транспортните произшествия) най-разпространена причина за смърт сред тинейджърите. В България средно по едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край. Темата силно провокира нашата..