Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Открива се "Сцена на кръстопът"

| обновено на 10.09.22 в 16:23

Под надслов „Театъра -  мъдростта“ в Пловдив стартира  26-то издание на Есенния международен театрален  фестивал „Сцена на кръстопът“. 

Завесата на форума, който продължава до 21 септември, ще бъде вдигната  в 19 ч. с премиерата на „Вампир“ по Антон Страшимиров и сценичен вариант на Пламен Марков. Художник на постановката е Мира Каланова, а музиката - на Петя Диманова.

Афишът на фестивала включва 19 спектакъла с три премиери, като две от тях на Драматичен театър „Николай Масалитинов“ – Пловдив.

В програмата са включени  класически заглавия като „Една българка“ по Иван Вазов, „Майстора и Маргарита“ на Михаил Булгаков, „Бесове“ по романа на Фьодор Достоевски и автор Албер Камю, театралната импровизация по пиесата на Жан Ануи „Антигона“ на Плевенския театър с режисьор Александър Морфов, с която той се завръща на българска сцена след известна пауза.

Любопитно е и участието на театър „ОКО“ от Лвов Украйна, което ще видим на 18 септември в Камерната зала „Стефан Данаилов“.

 Извън фестивалната програма, има и разнообразни съпътстващи събития. Сред тях -  изложба скулптура на Валентина Златарова, представяне на книгите „Автопортрет в огледалото на сцената“ на Иван Добчев и „Стефан Данаилов – колко лесно е да бъдеш обичан“, както  и на филма „Николай Масалитинов – опит за портрет“.  В рамките на форума е предвидена и Кръгла маса за проблемите и развитието на театралното изкуство с куратори Росица Обрешкова и Георги Тошев. 

Есенният международен театрален фестивал „Сцена на кръстопът“ се осъществява с финансовата помощ на Община Пловдив и Министерството на културата. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Гергана Балабанова показва "Отвъд погледа" в "Лабиринт"

Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..

публикувано на 18.02.25 в 13:13

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12