Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една четвърт от българите търсят силното лидерство

Два дни преди началото на новата учебна година и почти две седмици преди отново силно да завият политическите ветрове от есента, за са раместят съществено терена на властта, хората около Карлово остават на тъжната си територия, затлачена от водни наноси и грешки. В опит да се преборят с времето.

След урока на природата, поредицата анализи, разследвания, получената или обещана помощ, какво успяха да си кажат и да разберат взаимно избирателите и властта? Какви очаквания са кодирани в безвремието между неуспели парламенти, геополитическа несигурност, инфлация и енергийни кризи? Ще разговаряме с автора на книгата  „Циничното или играта на власт и удоволствивие“ доц. Валери Личев – социален антрополог.

„Тази предизборна кампания се различава сериозно от предишните. Риториката вече не върши работа, думите се изхабяват и понеже изборите са много начесто, няма какво да се каже. Преди това можеха да  залъжат избирателите с някой красив лозунг, с обещания. А сега изборите толкова зачестиха, че изпреварват скоростта на говорене и мислене. В такава ситуация не мисля, че могат да се отправят и каквито и да било смислени послания“. Това подчерта доц. Валери Личев.

По думите му,сега е по-лесно да се атакува противника, вместо да се обещава нещо. Обещания няма толкова, колкото има взаимни обвинения лишени от смисъл.

„Нито причината за инфлацията се състои в това, че е паднал някакъв политически лидер, нито заканите да бъде вкаран в затвора, дават резултат и или пък ще предизвикат изслушване в ЕП.  Въпреки че политическата култура е различна и политиците сега станаха по-фини, се доближаваме  до края на 19 век, когато е по-добре да омаскариш противника, отколкото самият ти да кажеш нещо позитивно и да го направиш“.

За цинизъм на политиката може да се говори в много случаи - "когато се пренебрегва човешкото достойноство, когато липсва уважение към човешкия живот и точно това се използва от някои политически лидери, които твърдят, че другите не правят нищо за хората, а Народът иска...."

Около една четвърт от населението е подвластно на идеята  "силно лидерство". 

"Тази част от хората разчита на  идеята за силния лидер и за добрата ръка, която може да наказва, но може и да дава. Знаем каква е българската поговорка "преклонена глава сабя не я сече", но  да търсим повече възможности колективно да се спрвим с проблемите".

Цялото интервю - звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02