Д-р Драгомир Цанев, изпълнителен директор на Центъра за енергийна ефективност “ЕнЕфект“, коментира в предаването „Ден след ден“ мерките за пестене на енергия, които се объсждат в различните страни, включително в България", и на ниво ЕС
Тенденцията за увеличаване на цените енергията през тази година няма да спре, категоричен е той в прогнозата си.
"Поне двойно по- високи ще са сметките за отопление, затова махнете от домовете си всякакви стари и много харчещи уреди - маслени радиатори, „духалки“ и печки с реотани. Най- ефективно в момента е отоплението с климатик с термопомпа".
Драгомир Цанев смата, че в краткосрочен, но в по- дълъг план най- добрият съвет е да се върви към по- голяма енергийна ефективност на жилищните сгради и в бизнеса. Трябва да се засили натискът върху държавата да подпомага прилагането на енергоефективни мерки и да защити уязвимите потребители.
По думите му сме загубили много от спирането на програмата за саниране на сгради, защото това е несравнимо по - добро решение от индивидуалното саниране.
"Жилищната политика у нас е сложна и много от мерките се възприемат като непопулярни от страна на политиците, но който, каквото и даде на гражданите под формата на подпомагане за компенсиране на увеличението или инвестиции в енергийно обновяване на сградите, ще спечели", каза Цанев.
По отношение на мерките за пестене на енергия, които се прилагат в Европа, а някои - като душ за 5 минути, звучат екзотично, експерът определи, като необходими в консуматорските общества и отправени към промяна на поведенчески модели, което не е лесно.
"Ние имаме много сериозен опит да пестим енергия, за съжалинение някои от мерките ни връщат във времената на режим -и, които искаме да забравим. Но в западните държави става дума за дисциплиниращ ефект. И 5-10% от потребяваната енергия да се спести, това е много важно".
Трябва да си признаем, че сме разточителни, свикнали сме климатиците ни да се 20 градуса през лятото, а зимата на 25 градуса. А трябва да е точно обратното, защото то е и по- здравословно и пести електричество, акцентира енергийният експерт.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
За съжаление добрите примери в естетичната хирургия, които са много повече, остават незабелязани и обикновено виждаме лошата практика, каза в коментар на скандала с нашумелия случай на некоректно поставен ботокс доц. д-р Елеан Зънзов - началник на Клиниката по пластично-възстановителна и естетична хирургия в УМБАЛ „Св. Георги". Той сподели, че..
„Идеята за задължителна матура по математика трябва да се погледне от различни ъгли. В европейски и световен мащаб математиката е приоритетна. През годините ние малко я пренебрегнахме, била трудна, децата не се справяли. Проблемите не са еднозначни. Започваме сега отзад напред. А трябва да се гледа по-мащабно. Математиката не е само учебен..
Защо пловдивски адвокати готвят протест срещу избора на Десислава Атанасова за член на Венецианската комисия? Според адвокат Емилия Недева от Пловдивската адвокатска колегия и процедурата за избор на наш представител във Венецианската комисия, и името на Десислава Атанасова са смущаващи. По думите ѝ в случая не става дума за избор, а за..
Много скоро ще има решение на въпросите, свързани с разплащането чрез банкови карти в градския транспорт на Пловдив. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Николай Недялков, изпълнителен директор на фирма „Тикси“, която внедри електронно-билетната система в града. Преди дни заместник-кметът по транспорт Ерол Садъков обяви на страницата си във..
Пловдив и областта са 3-ти в страната по разпространение на грипа. На какво се дължи това и стигнахме ли пика на болестта, питаме проф. Ива Христова , директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Проф. Христова каза, че Пловдив е в челната тройка, но е убедена, че това е максималният брой заболели. През тази седмица ще има..