Говорейки за производители на електоенергия, се налга мнението, че те формират свръхпечалби. В разговор за предаването "Ден след ден" Емил Костов попита Николай Ялъмов, който е прозводител на енергия от биомаса, дали това се отнася и за техния бранш.
"Производството на енергия от биомаса от една страна органите на контрол приемат, че това е възобновяема енергия. От друга страна - това е единственият възобновяем енергиен сектор, в който се купува суровина. Когато говорим за производство на енергия слънцето и вятъра или водните електроцентрали, там практически не се влага стойност на суровината. Това е една основна разлика. За съжаление контролните органи и хората, които определят законите в тази държава, не правят тази съществена разлика. Когато се повишават цените на енергоизточниците, абсолютно паралелно се повишава и цената на дървесината. Всички знаем, че в момента тон пелети вече е над 1000 лева. Тон дървесина в рамките на малко повече от година се повиши от 75 лева за тон на 250 лева. Няма как централите на биомаса да регистрират свръхпечалби" - отговори Ялъмов.
Относно мерките, които се подготвят, включително и от ЕС, за определяне максимални печалби на производителите на енергия, предприемачът коментира:
"От първоначалното изявление става ясно, че намерението е да се взима директно част от цената за продажба на електроенергия, като към производителите, от които ще се взимат част от средствата, са включени и централите от биомаса. За да оцелят те, държавата ще трябва да помисли за таван на суровината, за което отиват 70 процента от разходите " .
" Централите на биомаса в България никога не са били стимулиран сериозно. Те винаги са били в тежка конкуренция с други сектори на икономиката, които ползват същата суровина. Въпреки непомагането на държавата по друга закономерност и без стимули има няколко централи в България, които съществуват. Те се броят на пръстите на едната ръка. Дори не може да говорим за сектор. За съжаление в момента и нашият обект не работи вече три месеца. Работниците са на борсата. Не можем да работим заради високата стойност на суровината, която ползваме. Държавата, разбира се, нехае " - добави Николай Ялъмов.
Интервюто на Емил Костов с Николай Ялъмов може да чуете в прикачения звуков файл.
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..