Говорейки за производители на електоенергия, се налга мнението, че те формират свръхпечалби. В разговор за предаването "Ден след ден" Емил Костов попита Николай Ялъмов, който е прозводител на енергия от биомаса, дали това се отнася и за техния бранш.
"Производството на енергия от биомаса от една страна органите на контрол приемат, че това е възобновяема енергия. От друга страна - това е единственият възобновяем енергиен сектор, в който се купува суровина. Когато говорим за производство на енергия слънцето и вятъра или водните електроцентрали, там практически не се влага стойност на суровината. Това е една основна разлика. За съжаление контролните органи и хората, които определят законите в тази държава, не правят тази съществена разлика. Когато се повишават цените на енергоизточниците, абсолютно паралелно се повишава и цената на дървесината. Всички знаем, че в момента тон пелети вече е над 1000 лева. Тон дървесина в рамките на малко повече от година се повиши от 75 лева за тон на 250 лева. Няма как централите на биомаса да регистрират свръхпечалби" - отговори Ялъмов.
Относно мерките, които се подготвят, включително и от ЕС, за определяне максимални печалби на производителите на енергия, предприемачът коментира:
"От първоначалното изявление става ясно, че намерението е да се взима директно част от цената за продажба на електроенергия, като към производителите, от които ще се взимат част от средствата, са включени и централите от биомаса. За да оцелят те, държавата ще трябва да помисли за таван на суровината, за което отиват 70 процента от разходите " .
" Централите на биомаса в България никога не са били стимулиран сериозно. Те винаги са били в тежка конкуренция с други сектори на икономиката, които ползват същата суровина. Въпреки непомагането на държавата по друга закономерност и без стимули има няколко централи в България, които съществуват. Те се броят на пръстите на едната ръка. Дори не може да говорим за сектор. За съжаление в момента и нашият обект не работи вече три месеца. Работниците са на борсата. Не можем да работим заради високата стойност на суровината, която ползваме. Държавата, разбира се, нехае " - добави Николай Ялъмов.
Интервюто на Емил Костов с Николай Ялъмов може да чуете в прикачения звуков файл.
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Кристиян Владов – главен уредник в Природонаучния музей в Пловдив и специалист по приложна хидробиология. Куратор на залите „Риби“ и „Сладководен аквариум“, изследовател на водния свят и участник в експедиции чак до Антарктида. Той е сред участниците в 33 българска експедия до Ледения континет,..
От днес Старият град на Пловдив е предпочитано място от любителите на вино и гурме от страната и чужбина. В продължение на три дни – до неделя, се провежда фестивалът „Вино и гурме“ с участието на 40 винопроизводители и 16 производители на храни и продукти. Това е единайсетото издание на фестивала, който по традиция започна с Дионисиево шествие,..
Новият папа Лъв XIV ще продължи започнатото от предшественика си папа Франциск, защото връщане назад от реформите и отвореността на църквата няма. Освен това самият папа Лъв XIV е такъв. Той е папа мисионер – от Америка отива да живее в една бедна страна като Перу в продължение на 20 години. Това коментира журналиста от радио..
Държавната агенция "Пътна безопасност" е абдикирала от своите ангажименти. Това заяви шефът на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев, запитан защо от общините трябва да се започне със забраните за тези превозни средства. "Имаме закон, а общините като собственик на пътя могат да регулират този процес индивидуално", добави той,..
„ЕС не се намира в тази несигурна ситуация, в която се намираше преди няколко години, когато беше изправен най-вече пред агресията на Русия в Украйна, и не се знаеше дали ще има единство, и колко време ще издържи. В момента, независимо от наличието на две държави – Словакия и Унгария, общо взето ЕС е единен“, това заяви в интервю за Радио..