Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дипломацията е по-ефективна от армията

Войната в Украйна и разширяване на мащабите на военните действия, обявената частична мобилизация от руския президент Владимир Путин и какъв е риска за България, ЕС и света коментира в програма "Точно днес"  геополитическият анализатор проф. Марин Русев.

 Според него, на пръв поглед, от декларативна гледна точка нещата се влошават, от една друга гледна точка - нещата си вървят в един разумен за всеки здравомислещ човек завършек, който няма как да не се нарича крах на съвременната кремълска клика. 

"Тук бих искал да направя една уговорка, че изключително вредно за България  е смесването на понятията "анти - Русия" и "анти-Кремъл" - това са две различни неща. Според мен Русия е една от люлките на цивилизацията, едно уникално общество, в същото време Кремъл и по-точно Путин  го съсипва в момента" - каза проф. Русев.

Той коментира, че първите мъже на държавата са длъжни да правят изказвания и анализи, но от по-глобална гледна точка това са неща , свързани с изречението "буря в чаша вода" , защото в крайна сметка ние от гледна точка на нашата сигурност едва ли може да направим, така че да защитим само с вътрешен ресурс нашата страна. 

"Дипломацията може да свърши повече работа, отколкото армията. В този смисъл едва сега се виждат ползите от това, че България въпреки силната вътрешна обществена съпротива на голяма част от българското общество, която и до днес е силна, все пак е част от западния свят, защото няма как да си представим другата ситуация- да сме извън него "- добави проф. Марин Русев. 

Относно това доколко е реален рискът за националната сигурност коментира: 

"Между думите риск, опасност и заплаха границата е много тънка. Такива тежки изречения от рода на едното го има, другото го няма и в същото време се казва "засега" , това значи, че ние правим синоптична оценка на времето към настоящия момент. Има голяма степен на многословие. Изказват се твърде много неспециалисти" . 

Проф. Русев добави още, че всичко зависи от това дали страната ни ще бъде лоялен съюзник не на общата история, а на политиката насочена към това, което представлява заплаха за съвременното общество. Експертът уточни още, че едва ли има човек или политик, който би подкрепил референдум, провеждащ се в територия, която не притежаваш. 

"Това е референдум в  условията на присъствие на чужда държава във все още призната друга държава. Руснаците изпуснаха момента да направят референдум, когато беше върхът на тяхната инвазия. Тогава може би щяха да имат "по-справедливи" основания да държат на това да правят референдум на територия, която са окупирали. 

Към момента в нито една от споменатите 4 административни области Русия не държи  на 100 % територия. Напротив - в някои от тях владеенето е около 50% ", коментира проф. Русев и  даде пример, че не може едновременно Луганск и Лиман да бъдат обект на един и същи резултат от референдум, тъй като се отнася за територия, която нито Русия, нито сепаратистките власти притежават. 

Според него мобилизацията, която обяви Русия е опасно, ненужно и неефективно упражнение, което само отлага лошия край на руската инвазия. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл


По публикацията работиха: Христина Йорданова, Яница Марова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26

Димитър Арнаудов напуска ИТН и групата в ОбС в Пловдив

Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от  дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..

публикувано на 03.07.25 в 10:10

До края на юли очакваме решение за заплатите на младите лекари

На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с  Мурад Назимов , 6 курс..

обновено на 03.07.25 в 09:24
Любомир Стефанов

Вотът на недоверие е репетиция за "Възраждане" да се преброят

Може ли да се окажем в поредната режисирана политическа криза преди приемането ни в еврозоната?  Според политолога Любомир Стефанов това, което  което ще се случи по време на вота на недоверие, отново ще бъде облечено под формата на аргументи, а по същество ще бъде голословен популизъм.  "Съдейки по капацитета на народните представители, които..

публикувано на 02.07.25 в 10:24