Започна новата учебната година в Техническия университет – филиал Пловдив. Това е 38-ят випуск на висшето учебно заведение, като досега от него са излезли подготвени над 12 000 инженери. Проф. Въльо Николов – директор на Техническия университет – филиал Пловдив поздрави студентите с учебната година и им пожела успех в обучението на сложните и интересни инженерни и информационни науки. Професор Николов връчи студентските книжки на 15 пълни отличници от двата факултета, които са избрали Техническия университет за своя Alma mater.
През тази академична година новоприетите студенти са се увеличили с 10 на сто спрямо предишната учебна година. Интересно е и разпределението по специалности – освен към информационните технологии тази година има отчетлив наплив на първокурсници и в чисто инженерните специалности. За първи път в Техническия университет - Пловдив има приет студент от Великобритания, както и традиционно от Гърция. Випуск 2022 влиза в Техническия университет с по-висок успех от студентите, приети през миналата 2021 година. През новата учебна година се наблюдава засилен интерес към инженерното образование на ученици от езиковите гимназии.
Новоприетите студенти ще бъдат обучавани по тринадесет инженерни и информационни специалности. Една от тях се преподава за първи път - „Интелигентни системи и изкуствен интелект“, а други две са обновени - „Дизайн и програмиране на електронни системи“ и „Компютърно моделиране на технологии в машиностроенето“. Обучението в бакалавърска степен продължава 4 години.
Отново е престижно да си инженер, сподели проф. Въльо Николов по повод на засиления интерес към техническото образование.
Регионът е в силен индустриален растеж и студентите, завършили тук, намират 100- процентова кариерна реализация при много добро заплащане. Доста от новите студенти са били на посещение сградите на ТУ и вече знаят условията, при които ще учат – нови съвременни лаборатории, някои от които са уникални за Европа; собствени студентски общежития с велоалея от тях до учебните корпуси в центъра на града; възможности за получаване на високи стипендии – както от университета, така и от фирми в региона; дипломи, признати в Европа, САЩ, Канада и Австралия.
Десетки се стекоха в пловдивското село Първенец, където тази вечер се проведе тържествена проверка-заря по повод 140-та годишнина от Съединението на България. В церемонията, която се провежда за първи път в селото, участва вицепрезидентът Илияна Йотова. Преди началото ѝ пред журналисти Йотова призова българите: "Да бъдем онези българи преди 140..
Спукан етернитов водопровод наводни този следобед улица "Гълъбец" в квартал "Каменица" 2. От публикуваните в социалните мрежи клипове се вижда, че улицата с жилищни блокове е превърната в река от изтеклото голямо количество вода. От ВиК съобщават, че районът ще остане без вода до отстраняване на аварията. Изключените кранове са в карето между..
Тази сутрин бе пуснато движението на ремонтираното източно платно на бул. "Васил Априлов". Ремонтът в отсечката от кръстовището при бул. „Шести септември“ до бул. „Марица юг“ започна в началото на месец юли и включи подмяна на подземната инфраструктура и нови места за паркиране. За ремонтните дейности от държавата бяха осигурени 2,5 млн...
Само две фирми подадоха оферти за реконструкция и основен ремонт на трибуните на стадион Ботев в Пловдив. В обществената поръчка за почти 10 милиона и 800 хиляди лева без ДДС участват консорциум, в който влиза дружеството ПИМК, което и до момента ремонтира Колежа, както и фирмата "Катмар" 13. С реализирането на проекта ще се постигне..
На 6 септември Националната служба за охрана въвежда в Пловдив мерки за сигурност по повод 140 години от Съединението на България и Празника на града. Кулминацията на честванията е тържествената проверка с начало 20:30 часа на пл. „Съединение“. На гражданите, които желаят да присъстват на зарята, достъп до зоната за сигурност ще бъде..