Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Кентавър" е по-заразен, но не е твърде смъртоносен

Подвариантът "Кентавър" на Ковид-19 беше регистриран с вчерашна дата на територията на България. Какъв е той, колко сме засщитени и как протича заболяването са въпросите, които разискваха в предаването "Точно днес" Паолина Комсалова и епидемиологът д-р Христиана Бацелова. 

"Този нов подвариант на варианта Омикрон е BA.2.75 на линията BA.2 . Тази линия беше определена от Световната здравна организация като вариант на тревожност- под наблюдение, което означава, че учените наблюдават как се държи този подвариант. На този етап в България преобладава ВА.5, но това, което показаха данните от Индия, където беше засечен Кентавър, е, че той много бързо надделя  над  ВА.5. Очакваме това да се случи и в България " - обясни д-р Бацелова.

Тя учточни също, че новият подвариант се разпространява лесно и е неприятното, че има данни за избягване на антителния имунен отговор, който е в резултат на имунен отговор на В-клетките. От друга страна Т-клетките успяват да предотвратят тежко протичане на заболяването. 

Отговорът на въпроса, който си задаваме при всеки нов вариант- дали сме предпазени от предишни преболедувания и ваксини, в този случай не може да бъде категоричен, но все пак не можем да кажем, че "Кентвър" заобикаля напълно имунната ни система. 

"Въпреки характеристиките си на избягване на имунния отговор, ваксинацията с адаптираните ваксини си остава най-сигурната протекция срещу този нов субвариант " - коментира епидемиологът и припомни, че за да се сложат те, е нужно човек да е ваксиниран по първична ваксинационна схема. 

Кото проблем за лекия развой на ситуацията, д-р Бацелова посочи ниските нива на ваксинация в България, включително на деца. Според нея е сериозна предпоставка за безпрепятстваното разпространение на новите подварианти и произтичащите от това опасности, макар че няма данни да се очакват много смъртни случаи.

Интервюто може да чуете в пркачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Инж.Никола Добрев: Нека да сме по-смирени!

В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..

публикувано на 20.04.25 в 17:30

Дано държавата да не се пречупи и да спре войната по пътищата

За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи.  Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..

обновено на 18.04.25 в 17:22

Доц. Адриана Любенова в "Добро утро, ден!"

За вярата, за нравствените ценности, за образованието, включително и по религия, говорим госта ни в „Добро утро, ден!“ в Страстната седмица. Адриана Любенова е доцент по теология и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е иконописец, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина.  Има дълъг..

обновено на 18.04.25 в 09:54

Важно е днес всеки един от християните да се помоли в храма

Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък.  Срещаме ви с доц.  Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..

обновено на 18.04.25 в 09:51

Арменците в Пловдив се подготвят за Възкресение Христово

От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме  отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..

публикувано на 18.04.25 в 06:55