Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Кентавър" е по-заразен, но не е твърде смъртоносен

Подвариантът "Кентавър" на Ковид-19 беше регистриран с вчерашна дата на територията на България. Какъв е той, колко сме засщитени и как протича заболяването са въпросите, които разискваха в предаването "Точно днес" Паолина Комсалова и епидемиологът д-р Христиана Бацелова. 

"Този нов подвариант на варианта Омикрон е BA.2.75 на линията BA.2 . Тази линия беше определена от Световната здравна организация като вариант на тревожност- под наблюдение, което означава, че учените наблюдават как се държи този подвариант. На този етап в България преобладава ВА.5, но това, което показаха данните от Индия, където беше засечен Кентавър, е, че той много бързо надделя  над  ВА.5. Очакваме това да се случи и в България " - обясни д-р Бацелова.

Тя учточни също, че новият подвариант се разпространява лесно и е неприятното, че има данни за избягване на антителния имунен отговор, който е в резултат на имунен отговор на В-клетките. От друга страна Т-клетките успяват да предотвратят тежко протичане на заболяването. 

Отговорът на въпроса, който си задаваме при всеки нов вариант- дали сме предпазени от предишни преболедувания и ваксини, в този случай не може да бъде категоричен, но все пак не можем да кажем, че "Кентвър" заобикаля напълно имунната ни система. 

"Въпреки характеристиките си на избягване на имунния отговор, ваксинацията с адаптираните ваксини си остава най-сигурната протекция срещу този нов субвариант " - коментира епидемиологът и припомни, че за да се сложат те, е нужно човек да е ваксиниран по първична ваксинационна схема. 

Кото проблем за лекия развой на ситуацията, д-р Бацелова посочи ниските нива на ваксинация в България, включително на деца. Според нея е сериозна предпоставка за безпрепятстваното разпространение на новите подварианти и произтичащите от това опасности, макар че няма данни да се очакват много смъртни случаи.

Интервюто може да чуете в пркачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57