Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вносни ябълки подбиват цената на родното производство

Известният агроексперт Красимир Кумчев, който е един от най-големите производители на ябълки, се отказва да гледа този плод и изкоренява градините си. Причината е, че ябълки от Италия и Полша подбиват цената на родното производство. Това обясни Кумчев в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив, който в стопанството си в Рогош е отгледал през последните 40 години триста милиона килограма ябълки.
„Рогош беше ябълковата столица на България. Вече няма нищо. Това беше краят на моята ябълкова приказка“, написа във фейсбук Красимир Кумчев.

Пред Радио Пловдив той обясни, че българските производители иска едно единствено нещо – да имат еднакви конкурентни условия с колегите им от другите страни от ЕС.

„Полските ябълки пристигат за 40-45 стотинки на килограм. Като махнем цената за опаковката и транспортните разходи, те се продават за 20 стотинки на килограм. Ако полският производител не е субсидиран, няма как първокласна ябълка да се докара до България за 40-45 стотинки. Трябва или да се изравнят субсидиите в целия ЕС, или да няма субсидии. Ако няма субсидии в ЕС българското селско стопанство ще отлепи от дъното, защото имаме трите основни фактора - плодородни почви, слънце и вода“, каза още Красимир Кумчев.

Може ли България да си позволи такива субсидии?

Красимир Кумчев е категоричен, че тук става дума за спасяване на производството. Защото към изкореняване на градините вече преминават и производителите в цялата страна.

„Аз получавам информация и от дунавските овощари, от районите на Айтос, Карнобат и къде ли не, изкореняват се масово черешови градини, праскови, сливи, кайсии, лозя. Българският производител е поставен пред дилемата – да продаде насажденията си или да ги изкорени“, обясни още Кумчев.

Той припомни, че при влизането на страната ни в ЕС е записано, че през 2017 година субсидиите в целия ЕС ще бъдат изравнени.

„Сега сме 2022 година, минали са пет години от този срок, който самия ЕС е фиксирал. Сега на нас ни се казва, че през 2027 година ще бъдат изравнени субсидиите на 80%“, коментира още Кумчев.

Цялото интервю с Красимир Кумчев можете чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54