Дали се очаква Европейският съюз да наложи нови санкции на Русия и може ли да се стигне до ситуация, в която да се забрани на руските граждани да влизат в страни от съюза, това попита Антония Попова евродепутата Искра Михайлова.
Според нея възможните изходи са много, а групата “Обнови Европа“ в Европейския парламент обсъжда резулюция по повод последните действия на Русия - мобилизацията, референдума.
Искра Михайлова подчерата, че е възможно да се стигне до всякакви решения, но не трябва да забравяме нещо много важно -нито една от санкциите, които прилага Европейският съюз, не са насочени срещу руските граждани. Рестрикциите целят да покажат на Русия, че няма да бъдат приети техните действия, както и спране на агресията.
Задълбочаване на ограниченията по отношение на банките, забрана на някои суровини за внос, включително скъпоценни камъни и метали са част от обсъжданите санкции.
На въпроса дали има опасност за сигурността на България, Михайлова отговори:
"Всички трябва да следим внимателно какво се случва в Русия, защото актът на мобилизация въвлича руския народ в тази война. Ние трябва да сме готови за това и мисля, че всички страни, които са членки на НАТО, имат своите планове и трябва да предприемат необходимите мерки. "
Михайлова смята, че вътрешната съпротива в Русия ще се учвеличи след обявената мобилизация. Дезинформацията, която Русия продуцира, според нея изкривява представата за това какво е реалното състояние в страната, но очедно има знаци за несъгласие с решението на Путин в общестото.
Във връзка с предстоящата на 6-и октомври в Прага първа среща на европейската политическа общност, Михайлова коментира, че целта е да има по-сериозен отпор на Русия, но това зависи от позициите на отделните страни. Зависимостта от енергоизточници е голяма и способността на обединените сили да реагират на тази зависимост е от първостепенно значение, смята тя.
Интервюто на Антония Попова с Искра Михайлова може да чуете в прикачения звуков файл.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...