Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отличиха "Одисей" с големите награди на фестивала във Велес

Спектакълът "Одисей" на Драматичен театър - Пловдив спечели две награди Гран при на XIX Международен фестивал на антична драма "Стоби" във Велес. 

Проектът, който е част от програмата на Пловдив - Европейска столица на културата 2019, бе отличен със специалните награди за най- добър спектакъл и за най- добра режисура.

Режисьорът на мегаспектакъла Диана Добрева коментира в социалните мрежи отличията: "Не мога да намеря думи да опиша каква среща беше това. Какво предизвика "Одисей" в публиката и какво ние получихме от нея. Това, което вече знам е, че Театърът може да обедини, както никой друг. Театърът, който от отделните хора прави човечество, което диша в общ дъх, състрадава и обича като едно сърце".

"Повече от всякога съм убеден, че българската култура трябва да бъде показвана по света, защото света има нужда и от нея. Дълбоко съм развълнуван за приятелите от Драматичен театър Пловдив, но и за всички колеги, които дишат чрез театъра в България и Северна Македония", заяви от своя страна и авторът на спектакъла Александър Секулов, който е и драматург на Пловдвиския театър.

Това е първото излизане извън пределите на България на "Одисей", тъй като заради ковид кризата планираните гастроли на театъра в чужбина бяха отменени. 

Спектакълът и неговите създатели са отличени у нас с наградите „Пловдив“ в раздел „Театър“, както и в раздел „Художествена литература“ за автора на пиесата „Одисей“ Александър Секулов. "Одисей" притежава и награда „Икар“ за майсторско техническо осъществяване.

„Одисей“ е разказ за пътя на човека към себе си, срещу себе си, отвъд себе си. Момчето, тръгнало към Троя, приема младостта като златно покритие на собственото име. Зрелият мъж, който се завръща към родния остров, опознава гнева на боговете и разбира какво е да пътува срещу времето. Но Итака не е последен пристан за този, който е обречен да бъде герой. Пророчество го тласка към последно пътуване отвъд познатите предели. На брега е застанала Пенелопа – жена, която знае как да прекоси раздялата, за да дари на любовта единственото, което заслужава – вечност. За да може пътуването да продължи.
По публикацията работи: Марин Данев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петър Тосков: На сцената съм в друго измерение

В първото априлско издание на предаването Клуб "Неделя"   гостува популярния и обичан актьор от Драматичния театър в Пловдив Петър Тосков.  Как и защо е тръгнал по избрания от него път, кои са значимите му и запомнящи се роли в театъра и киното, и дали е лесно да бъдеш артист в България бяха само малка част от въпросите, на които отговори в ефир...

публикувано на 07.04.25 в 14:44

Владислав Христов има нова стихосбирка "Маслен нос"

Зона култура на Радио Пловдив е с гостуването в студиото на  Владислав Христов . През март авторът получи националната наградата за поезия "Иван Николов" с книгата му "Пойни птици" (поезия, 2024). В програма "Точно днес" представяме новата му стихосбирка " Маслен нос " от издателство "Ерго". За книгата:   „Маслен нос“ е удивителен знак за..

публикувано на 07.04.25 в 10:41

платена публикация
"Тримонтиада" представя Великденски класически концерт

В навечерието на Великденските празници Международният интерактивен музикален фестивал "Тримонтиада" представя за пловдивската публика и гости на града тържествен класически концерт в изпълнение на произведението "Страданието по Йоан" .   (The St. John Passion BWV 245) на Йохан С. Бах.  Инициатор на музикалното събитие в Пловдив е..

публикувано на 07.04.25 в 09:31

Изложба на Диана Иванова се открива в галерия "Пловдив"

Дружеството на пловдивските художници кани почитателите на изобразителното изкуство на още една изложба, посветена на пролетта. В галерия "Пловдив" в сградата на Общинския съвет ще бъде открита самостоятелната изложба живопис „Вълшебство на пролетта“ на Диана Иванова. Диана Иванова е родена и живее в Пловдив, участвала е в множество сборни..

публикувано на 06.04.25 в 08:38

Проф. Георги Каприев гостува в "Срещи"- те тази събота

Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи".  Аз си избирам ето този - защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура?  И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан?  Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слушайте разговора в..

обновено на 05.04.25 в 10:44