Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Голяма част от младите не гласуват с дълбока увереност

| обновено на 02.10.22 в 19:01
Снимка: timeheroes.org

3 228 души в Пловдив имат право да гласуват за първи път на днешните избори.

Сред тях са Тони и Божидар. Те не вярват на големи обещания, а мотивите им да гласуват са по-скоро практични и свързани с битови въпроси. 

"Ще ида да гласувам най-вече за смъкване цените на горивата, защото искам да съм шофьор. Живот ли е с три лева бензин?! "- риторично пита 18-годишният Тони. 

"Не е адекватно един хляб, два кренвирша и една майонеза да са 8 лева " - коментира Божидар.

Преобладаващото мнение сред младежите, с които разговаряхме е, че дори и да гласуват не го правят с дълбока убеденост и доверие. Една част от тях поставят под въпрос смисъла на гласуването не само днес, а изобщо. Сред тях е Делян, който обмислял варианта да избере "Не подкрепям никого" , но се отказал, за да не бъде вотът му пренасочен към партия, чиито идеи не подкрепя.

Някои от младите хора, с които разговаряхме, изразиха мнение, че биха гласували, но за съжаление, какъвто и избор да направят, смятат, че промяна в политическата ситуация няма да има и скоро отново ще им се наложи да отидат до урните. Такъв развой на ситуацията допуска и Таня.

"При абсолютно всяка една възможност гласувам, защото осъзнавам тежестта на нашите гласове. Дано този път се случи нещо по-добро и дано не се наложи да ходя още един път да гласувам в рамките на една година " - изрази надежда момичето. 

Други пък ще дадат своя глас с надеждата, че този път е възможно нещо да се промени и да се почувстат доволни от избора, който са направили. Така смята и Радослав. 

"Гласувам, защото всеки глас е важен и от това зависи нашето бъдеще, но има хора, които не вярват, защото всеки обещава и забравя, когато седна на стола! Ако бъда разочарован, повече няма да отида! " - коментира той.

"Не сме от Пловдив, но всеки път подаваме декларация за гласуване по настоящ адрес. Не сме загубили надежда! "- казва друга млада жена. 

Целия репортаж, може да чуете в прикачения звуков файл. 



 

 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45