За две тревожни тенденции сигнализират офталмолозите от „УМБАЛ-Пловдив“ – значително подмладяване на катарактата, т. нар. старческо перде на окото, и стрeмително нарастване на късогледството при децата.
Според началника на Отделението по очни болести д-р Гергана Попова тя и нейният екип все по-често оперират млади хора в трудоспособна възраст с катаракта и вече имат случаи на 35-36 годишни.
През 2000 г. интервенциите се правеха на хора над 75-80 г., след това възрастта се подмлади с около 20 г., но сега заболелите са много млади. В основната си част това са ITспециалисти или работещи на компютър в банки и в администрацията, заяви тя.
Известният офталмолог посочи, че се е променил и видът на катарактата. Сега мътнината се диагностицира в задната част на лещата, която изглежда като намазано с английска сол стъкло.
Причините за подмладяването на заболяването не са проучени все още. Освен заради компютрите, не могат да се изключат и екологични проблеми – въздух, вода и особено храните, коментира д-р Попова.
За да се спре тази негативен процес, е задължително да се ползват предпазни стъкла и очила.
При децата късогледството е в резултат не толкова на ползването на компютрите, колкото на телефоните. Засегнати са не само тийнейджъри, но и хлапета от началния курс, защото преди да се научат да четат, вече си играят с някакво устройство.
Контролът от страна на родителите е от изключително значение в тези случаи.
Д-р Попова препоръча и редовни консултации с очен лекар. Необходимо е един път годишно да се проследяват зрителните функции и особено за зрителната умора.
Късогледството не може да се излекува, но е възможно да се спре неговото развитие, за да не се стига до бързо влошаване на зрението, посочва д-р Гергана Попова.
Важно е децата да консумират полезни за очите продукти: извара, айран, варена риба, говеждо месо, заешко и пилешко месо, моркови и зеле. Давайте му боровинки – черни, червени, и задължително магданоз и копър, съветва специалистът.
За очите са полезни поливитамини с микроелементи, калциеви препарати с витамин D, фосфор, препоръчва началникът на Очно отделение в „УМБАЛ-Пловдив“.
Пловдивска област продължава да заема шесто място по заплати сред 28-те области в страната, показват данните на Териториалното статистическо бюро- Юг за последните три месеца на миналата година. С най-висока средна месечна работна заплата е столицата - 3 287 лв. Средната месечна работна заплата за област Пловдив е с 16.3% по- ниска и от..
Планираме да започнем процедура по отдаването на концесия на летище Пловдив. Това обяви вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов по време на среща с авиационната индустрия, съобщи пресцентърът на Министерството на транспорта и съобщенията. „В авиацията ни трябва да има повече бизнес и по-малко държава. Привърженик съм на..
Само за 1 месец в полицейското управление в Стамболийски са получени 2 сигнала за опити за телефонни измами, които са предотвратени само благодарение на щастлива случайност. Кметът на общината Петър Неделев разказа, че и в 2-та случая става дума за възрастни хора, от които по телефона са поискани големи суми пари за операции на близки хора...
Община Сопот модернизира уличното осветление по проект, финансиран от Плана за възстановяване и устойчивост. По проекта са монтирани 1166 нови енергоспестяващи улични осветителни тела, съоръжения за производство и съхранение на електрическа енергия от ВЕИ за собствено потребление, както и нови 25 табла за улично осветление, които разполагат със..
Директорът на РДПБЗН-Пловдив ст. комисар Васил Димов е пожарникар за 2024 година, съобщиха от пресцентъра на МВР. Той получава наградата за безупречния си професионализъм, себеотрицание и управленски умения при гасенето на мащабните горски пожари през миналата година в Пловдивско, някои от които продължиха над 3 денонощия. Освен горските, в..