Новата книга на Виктория Бешлийска вече е в книжарниците. "Сърце" идва след дебютния й роман "Глина" и създава магична реалност, като изтупва праха на годините от автентичните български думи и ги ползва в съвременната литература, за да остави светлина и надежда сред читателите. Сюжетът се развива през 1243-та година, но има общо с настоящето.
Книгата разтърсва с дълбоката си християнска мистика и проникновения в психологията на българското християнство. Посветена е на един период, който изглежда крайно неблагодарен и трудно можеш да откриеш голямата светлина. А времето е едновременно много различно и много сходно с днешното - има нестабилност неяснота и криза, но и много светли духовни водачи, хора притеглящи към надмогване на битийното, егоистичното и виждането на истинския смисъл на нещата, каза историкът от БАН доц. д-р Веселина Вачкова, консултант на авторката за новия роман.
Историята се чете със сърце и вяра, а това е възможност да се създадат мостове между високата наука и хората, а и мостовете между всички нас - каквито са потребни, отбеляза Виктория Бешлийска. По думите й времето има нужда да говори и в различни епохи казва едни и същи неща, предава едни и същи послания, а гласът му говори чрез нас и през нас.
Създадохме нещо, което може да отвори сърцата на много хора, да повярват в потенциала си и да излизаме от кризите по-здрави, по-силни и обновени. Като синоним на сърце в Библията се използва думата тайник - място, където може да скриеш себе си или запазиш най-ценното за теб, т.е да влезеш в своя тайник означава да се прибереш в сърцето си. Важни са и думите светилник - това, което излъчва светлина и държиш осветява пътя и жар - да разгаряме в себе си и другите страст, желание, плам и възможност да постигаме повече и по-надалече, каза още Бешлийска.
Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..