Той подчерта, че за да се постигне това, ще се задействат лостовете на лихвената политика.
„Тъй като ЕЦБ от 1 юли започна постепенно увеличение на основните лихвени проценти в еврозоната по евро, това ще се почувства и в България, съответно и с увеличение на нашите лихви по левовете – както на депозитите, така и на кредитите. Това се очаква да успокои темпа на нарастване на инфлацията. В същото, време вероятно ще подейства и възпиращо, спрямо икономическия ни растеж“, каза още Гълъбинов.
Икономистът обясни увеличената инфлация в България с натрупване на много фактури у нас. Половината от нея е пренесена през активния стокообмен с държавите от ЕС, но другата половина от нея се дължи на местни фактори.
„Това са проблеми в сектор енергетика, очевидно, а също и в производство, дистрибуция и търговия на горива. Проблеми, които възникват и с хранителния ни сектор, тъй като осезаемо се вдигнаха цените на хранителните стоки. Малката кошница с най-необходимите стоки за потребление, основно хранителни, се вдигна доста по-ускорено от официалната статистика и с много повече. Там инфлацията е между 40 и 60% на някои стоки“, каза още Румен Гълъбинов и допълни, че политическата ситуация у нас също оказва влияние върху инфлацията.
Неизвестността относно доставките на газ, отслабването на вътрешното и външното търсене, високата инфлация, както и продължаващата политическа несигурност, може да доведат до скромен растеж на БВП за тази година.
Цялото интервю с Румен Гълъбинов можете да чуете в звуковия файл.
Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..
Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..
Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..
Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..