Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Само с постен и обран бюджет ще овладеем инфлацията

| обновено на 17.10.22 в 16:30

Високата инфлация е един от най-вредните макроикономически феномени, който води до сериозно обедняване във всички сфери и бизнеси. Какво може да направи правителството? На първо място да намали харчовете в бюджета за следващата година, независимо, че настоящата инфлация  зависи главно от външни фактори, коментира за Радио Пловдив Георги Вулджев, главен икономист на Експертен клуб за икономика и политика.

Според него съкращаването може да започне от огромното увеличение на социалните разходи, което се случи в последно време – субсидията на горивата и друг тип помощи. "Това само подхранва инфлацията. Помощите, в това число и пенсиите, трябва да се таргитират, така че да достигат до истински нуждаещите се хора, а не до всички и да се раздават на калпак. Това е първото, на което новото правителство трябва да ссложи край", беше категоричен икономистът.

Другите необходими мерки, според Георги Вулджев, са оптимизиране на щата на държавната администрация, за да се намалят разходите по тази линия, както и задържане на ръста на минималната заплата, а не увеличаването й, както искат синдикатите.

"Това, което приказват от синдикатите за увеличаване на заплатите са пълни глупости. Никой в Европа не иска такова вдигане на заплатите, което да компенсира напълно инфлацията, защото това само ще я подхрани и положението ще се влоши, т.е. ще стане още по- трудно. Разходите трябва да бъдат свити, за да се овладее процесът на инфлация. Иначе следва хиперинфлация и дългова криза", прогнозира икономистът.

Вулджев препоръча държавният бюджетът догодина да е постен и обран. "Дефицитът трябва да се намали колкото може повече. Не трябва да се допуска дефицитът да набъбва, той просто трябва да се съкрати наполовина – от 4 на 2 процента би било най-добре".

Според икономиста, дори и да няма работещ парламент, който да приеме бюджет, то ще се изпълнява бюджетът, който и приет за 2022 година. "Това не е толкова зле, защото най-важно е фискалната позиция да не се влоши повече, а да бъде задържана поне на сегашното ниво. В този смисъл бюджетът от тази година със своите параметри, гарантира подобна спирачка за увеличаване на инфлацията", каза в заключение Георги Вулджев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
павлина върбанова, как се пише

Матурата по БЕЛ с всяка година става все по-лесна

С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на  образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит.  Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..

публикувано на 22.05.25 в 16:43

55% от българите не се чувстват добре информирани за еврото

Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“.  Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..

публикувано на 22.05.25 в 15:36

Писателят, издател и журналист Валентин Георгиев ни напусна

Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване.  Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..

публикувано на 22.05.25 в 12:54
Любомир Стефанов

Румен Радев закъсня с опитите за създаване на политически проект

„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..

публикувано на 22.05.25 в 10:33

Христо Г. Данов - родоначалникът на българското книгоиздаване

В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното  книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив.   Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...

публикувано на 22.05.25 в 10:11