По думите на Стоян Панчев през последните 3 години големите социални пакети и увеличаването на дефицита у нас са се превърнали в тенденция. На фона на това обаче не е ясно от къде ще дойдат приходите в бюджета. Единственият вариант е чрез увеличаване на дълга, защото според икономиста намаляването на разходите или увеличаването на данъците са малко популярни мерки.
„Истината е, че инфлация не се бори с повече харчове – все едно да имаш огън и да наливаш керосин в него. Ако погледнем годността на българските държавни ценни книжа, които се имитират и пласират в последните седмици на пазара ще разберем, че по-скоро посоката, в която трябва да вървим е по-консервативен бюджет, по-малък дефицит и даже намаляване на вече съществуващите програми.
Според мен това е и мнението на служебния финансов министър. Изчисленията на министерството на финансите без въвеждането на нови програми показват един много сериозен дефицит за догодина – почти 7%“, коментира Панчев.
Той добави още, че от политическа гледна точка обаче няма причина дефицитът да бъде намаляван, докато може да се финансира чрез дълга, тъй като партиите се готвят за нови избори.
„Един друг проблем, който според мен не е отчетен и от министерство на финансите – излезе прогнозата на БНБ, в която пише, че растежът за 2023 г. ще бъде само 0,1%. Във всички изчисления на МФ се очаква растеж близък до 3%, т.е. ако се окаже, че от БНБ са прави и растежът е почти нулев това значи, че ще имаме и много по-малки приходи дори спрямо вече направената прогноза за 2023, която е доста неприятна“, заяви Панчев.
Според него кризата, която се задава на хоризонта ни няма да е толкова страшна, колкото в началото на 90-те години. Прогнозите му са да се повтори икономическата ситуация от 2008г.
„Тогавашните проблеми не бяха решени, а замазани чрез взимане на дълг, напечатване на пари и прехвърляне на проблема в бъдещето“, добави Панчев.
Той коментира още, че вероятно догодина ще има рецесия, която ще тръгне от еврозоната и ще стигне до нас по линия на търговските ни взаимоотношения.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..