Григорова поясни, че сеобсъждат различни начини за дефиниране на енергийно бедните. „Ние от „Подкрепа“ одобряваме предложението на БАН, който е най- всеобхватно но изисква повече административен ресурс, за да се установят доходите на човека, неговите разходи и оттам насетне да се реши има ли той нужда от подпомагане. Има готов и друг вариант на проектозакон, в който се залага на друг подход - гарантиране на ниска цена на първите няколкостотин киловата и после плащане по пазарни цени“, съобщи Ваня Григорова.
Според нея вторият вариянт има своите достойнства, но гарантира само минимален размер на потреблението и по-голямата част от домакинствата ще плащат енергията на пазарни цени.
Това, смята синдикалистката, ще ги направи отново енергийно бедни. „Затова ние искаме да се отложи либерализацията на енергетиката за битовите потребители, тъй като по план тя трябва да започне в разгара на зимата“.
Ваня Григорова прогнозира, че за дефиниране на енергийната бедност българските управляващите ще изберат най-вероятно вариантът с двете тарифи за плащане, тъй като е по- лесен. Според нея обаче, той няма да защити адекватно потребителите.
„В България сме най-енергийно бедните в ЕС и се питам защо трябва да спазваме тези изисквания от миналото за либерализация на битовите потребители, след като те ще причинят такива вреди на домакинствата. Мантрата е, че либерализацията не може да бъде спряна, защото не може да бъде спряна. Това не е истина. Тя е човешки закон и може да бъде ревизирана“, категорична е Ваня Григорова.
Тя припомни, че още в началото на годината КТ „Подкрепа“ настоявала да не се вимат решения, които да доведат до увеличаване на цената на горивата, но това не се е случило и работещите са поели този удар. „Сега пак ни се обяснява, че трябва да поемем удара, но защо да го правим? Затова настояваме за среща с президента Румен Радев и да му представим нашите предложения за оцеляване през зимата и да поискаме тези мерки да се вземат сега. Тези мерки могат да бъдет прокарани от служебнато правителство, което е единствената власт сега. Само така можем да успикоим българите и да не ги натоварваме повече“, каза Ваня Григорова.
В заключение тя подчерта, че синдикатите настояват за увеличаване на доходите, защото ако европийците имат накъде да стягат коланите, то „нашите вече се късат“.
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..