Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Събира се 48-ото Народно събрание на България

| обновено на 19.10.22 в 06:43
Снимка: БГНЕС

48-то Народно събрание се събира на първо заседание от 9.00 часа днес. Президентът свиква новия парламент с указ на основание чл. 75 от Конституцията.

Прага на парламента прекрачват 240 депутати от седем партии и коалиции. Най-голямата парламентарна група е на ГЕРБ-СДС с 67 депутати, следвана от "Продължаваме промяната" - 53, ДПС - 36, "Възраждане" - 27, "Демократична България" - 20 и "Български възход" - 12.

Според Конституцията първото заседание на Народното събрание се открива от най-възрастния присъстващ народен представител. В този парламент това ебившият министър на културата и депутат от ГЕРБ-СДС Вежди Рашидов.

След официалното откриване депутатите полагат следната клетва: "Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се".

На първото заседание се избират председател и заместник-председатели на парламента.

Най-младият депутат в 48-ото НС е 25-годишната Небие Исмет Кабак от ДПС, избрана от  Пазарджик. Тя вече беше народен представител в предишния парламент. 

Държавният глава Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова ще присъстват на откриването на новоизбрания парламент. Президентът ще направи обръщение към народа и народните представители от парламентарната трибуна.


По публикацията работи: Антоанета Петричанска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Робот "Да Винчи" спаси пациент в Пловдив

Животът на 60-годишен мъж е спасен след 11-часова операция, извършена изцяло от роботизираната система „Да Винчи“ в УМБАЛ "Каспела" в Пловдив. Обхванатият от рак хранопровод на пациента е заменен с част от дебелото му черво.  Сложната интервенция е извършена от екип от хирурзи, ръководен от г ръдния хирург д-р Анастас Чапкънов, извършил лично..

публикувано на 08.02.25 в 11:06

Ремонт в Прослав променя маршрутите на шест градски автобуса

От 9.00 до 17 часа днес се спира движението по ул. ,,Елена“ в пловдивския квартал „Прослав“. Причината е полагане на кабели на кръстовището на улицата с улица ,,Борис Петров“.  Маршрутът на автобусни линии 6, 15, 17, 24, 66 и 222 ще бъде променен, съобщават от  Общинското предприятие „Организация и контрол на транспорта“.

обновено на 08.02.25 в 08:40

Вино, любов и веселие на Старопланинския събор в Сопот

В местността „Манастирска поляна“ в Сопот ще се проведе традиционният старопланински събор „Да стоплим сърцата с вино и любов“.  На събора ще бъдат наградени отличените в конкурсите за най-добър винопроизводител на бяло и червено домашно вино,  най-добра домашна ракия и най-добра анасонлийка. Награда ще получат също авторът на най-добра литературна..

обновено на 08.02.25 в 08:40

Слънчево и студено в Западна България, облачно в Източна

Днес над Западна и Централна България ще преобладава слънчево време с по-значителни увеличения на облачността над Дунавската равнина. Преобладаващите минимални температури ще бъдат между минус 8° и минус 3°, в Пловдив - около минус 8° .  Над Източна България облачността ще е значителна, но съществени валежи не се очакват. Ще продължи да духа до..

публикувано на 08.02.25 в 08:39

В Смолян няма да закриват паралелки в елитните гимназии

Министърът на образованието и науката  се е съгласил да промени предложения план прием от РУО-Смолян за новата учебна година. Това стана ясно след разговори между кмета на Смолян Николай Мелемов и Красимир Вълчев. Заради по- малкия брой ученици план-приемът предвижда съкращаването на 7 паралелки, включително в Езиковата гимназия „Иван Вазов“ и..

публикувано на 07.02.25 в 16:51