Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

48 НС зацикли още на старта, депутатите не могат да си изберат председател

| обновено на 19.10.22 в 15:14
Автор:

Депутатите не избраха председател на Народното събрание и от втория опит, когато бяха подложени на гласуване кандидатурите на Никола Минчев (ПП) и Росен Желязков (ГЕРБ-СДС).

В подкрепа на Желязков гласуваха 103 от 204 депутати, против 85, въздържали се - 52.
За Минчев дадоха гласа си 98 от 240, против 32, въздържали се 110.

В приетите процедурни правила е записано, че "Ако при първото гласуване никой от кандидатите не получи необходимото мнозинство, се провежда второ гласуване, в което участват двамата кандидати, получили най-много гласове". Избран е кандидатът, получил повече гласове. Въпреки последвалите ръкопляскания след гласуването за Росен Желязков, Асен Василев от "Продължаваме промяната" заяви от трибуната на парламента, че няма валиден избор:

"И за да бъде прието каквото и да е решение на НС спрямо Конституцията, чл. 81, ал. 2, НС приема законите и другите актове с мнозинство повече от половината присъстващи народни представители. Освен когато Конституцията изисква друго мнозинство. Има 103 от 240, което не е мнозинство, така че нямаме валиден избор".

Председателстващият днешното първо заседание на НС Вежди Рашидов обяви 15 минути почивка.

"Продължаваме промяната" ще издигне отново Никола Минчев за кандидат за председател на 48-то Народно събрание, съобщи впоследствие съпредседателят на ПП Асен Василев. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

С "огнено сърце" украинците в Пловдив почетоха Родината

Десетки п редставители на украинската общност в Пловдив се събраха тази вечер пред катедралния храм „Света Богородица“ , за да отбележат третата година от началото на руската инвазия в Украйна.  За тях и семействата им  24 февруари е трагична датата, тъй като се налага да напуснат домовете и родината си.  Споделят, че руската военна..

публикувано на 24.02.25 в 19:25

Трима леко пострадали на пътя Пещера - Батак

Шофьор и двете му деца са транспортирани за преглед в МБАЛ-Пазарджик след катастрофа на пътя Пещера - Батак. Инцидентът е станал следобед, като вероятно шофьорът е загубил управление и автомобилът се врязал в мантинелата.  По първоначални данни, тримата пострадали са без сериозни травми , информират от МВР в Пазарджик. Мъжът и двете му деца,..

публикувано на 24.02.25 в 17:33

Пловдивската полиция иззе при спецакция дрога и флакони с райски газ

Специализираната полицейска операция срещу разпространението на наркотичи е проведена в периода 20 – 23 февруари от служители на отдел „Криминална полиция“ и тринадесетте полицейски управления на ОДМВР – Пловдив.  В хода й са проверени 159 търговски обекти и питейни заведения и районите на 120 учебни заведения. Проверени са и 93 места, посещавани от..

публикувано на 24.02.25 в 16:53

Почистват канал „Паша арк“ в Пазарджик

Тази седмица започва цялостно почистване на канал „Паша арк“ в Пазарджик, който е замърсен с битови отпадъци и има прораснали храсти и дървета. Решението е взето на среща на областния управител на Пазарджик Валентина Кайтазова с управителя на „Напоителни системи” ЕАД – клон „Тополница” и представители на община Пазарджик.  Срещата е организирана..

публикувано на 24.02.25 в 15:46

ДСБ внася в НС декларация срещу агресията на "Възраждане"

ДСБ внасят утре в Народното събрание проект на решение, с което парламентът да осъди поредицата от агресивни действия от страна на партия “Възраждане” срещу българската институционална система. Атаките кулминираха във вандалската проява срещу представителството на Европейската комисия в събота, на 22 февруари. От ДСБ и от коалиция ПП-ДБ осъждаме..

публикувано на 24.02.25 в 14:36