„До момента виждахме как трудно може да се състави правителство. Влизахме от предсрочни избори в предсрочни избори. Сега вече дори и Народното събрание не може да стартира работата си, а това е основният орган в една парламентарна демокрация.
Това е вече е една червена лампа, която трябва да светне на българските политици и те да направят, така че системата да продължи да функционира. Другият вариант е да започнат да се вдигат гласове срещу парламентарната демокрация“, коментира д-р Светлин Тачев.
Той добави още, че това политическо поведение отвращава хората и дава повод да се повдигне темата за смяна на модела. Според политолога обаче нашата традиция е в духа на парламентарната демокрация и тя трябва да бъде запазена такава, за да може да продължи да съществува нормално.
„На хората започва да им писва от цялата ситуация, което е абсолютно нормално. Още повече, че сега ни предстоят трудните месеци на зимата. В тях ние трябва да имаме поне действащо Народно събрание, за да може да се приеме бюджета и законите по плана за възстановяване и да получим парите от Европа“, коментира Тачев.
Според него ситуацията ще принуди парламентарно представените партии да направят компромис, за да не влезем в конституционна криза. За целта трябва да бъдат премахнати червените линии.
Идеята на ДБ за ротационен принцип на председателя на НС Светлин Тачев коментира така:
„Няма как да има председател на ротационен принцип, тъй като той трябва да подаде оставка и следващият да поеме, т.е. трябва да има негласно и устно разбирателство между тях.
Това са процедурни хватки, които не ни изкарват от кризата на парламентаризма. Очертава се да ходим към нови предсрочни избори“.
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..
Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..
„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..