Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стигнахме върха на политическата криза

Стихнахме върха на политическата криза, в която се намира страната ни. Така политологът  д-р Светлин Тачев обобщи факта, че депутатите не успяха да изберат председател на Народното събрание на първото си заседание.

„До момента виждахме как трудно може да се състави правителство. Влизахме от предсрочни избори в предсрочни избори. Сега вече дори и Народното събрание не може да стартира работата си, а това е основният орган в една парламентарна демокрация.

Това е вече е една червена лампа, която трябва да светне на българските политици и те да направят, така че системата да продължи да функционира. Другият вариант е да започнат да се вдигат гласове срещу парламентарната демокрация“, коментира д-р  Светлин Тачев.

Той добави още, че това политическо поведение отвращава хората и дава повод да се повдигне темата за смяна на модела. Според политолога обаче нашата традиция е в духа на парламентарната демокрация и тя трябва да бъде запазена такава, за да може да продължи да съществува нормално.

„На хората започва да им писва от цялата ситуация, което е абсолютно нормално. Още повече, че сега ни предстоят трудните месеци на зимата. В тях ние трябва да имаме поне действащо Народно събрание, за да може да се приеме бюджета и законите по плана за възстановяване и да получим парите от Европа“, коментира Тачев.

Според него ситуацията ще принуди парламентарно представените партии да направят компромис, за да не влезем в конституционна криза. За целта трябва да бъдат премахнати червените линии.

Идеята на ДБ за ротационен принцип на председателя на НС Светлин Тачев коментира така:

„Няма как да има председател на ротационен принцип, тъй като той трябва да подаде оставка и следващият да поеме, т.е. трябва да има негласно и устно разбирателство между тях.

Това са процедурни хватки, които не ни изкарват от кризата на парламентаризма. Очертава се да ходим към нови предсрочни избори“.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21