Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Общественият съвет реши да раздаде пари на всички

Общественият съвет, който разпределя събраните средства за подпомагане на пострадалите от наводнението карловски села, се събра късно снощи. Те обсъдиха какви да бъдат критериите за разпределяне, предстои в четвъртък те да бъдат приети от общинските съветници в община Карлово.

Албена Бонева, един от членовете на Обществения съвет, обясни в програма "Точно днес", че приетите критерии са по принципа "да раздадем на всички". 

"Да дадем на всички, за да няма недоволни, просто се нахвърлиха едни пари без никаква мисъл, че това е подкрепа за възстановяване бита на хората. Аз настоявах през цялата дискусия да се мисли за това, вместо това се погледна в тавана и се разпределиха едни проценти, които сега няма как да коментирам".

По думите й не е ясно на каква база ще се разпределят парите. "Така не е ясно как ще се помогне на хората, които загубиха изцяло или частично къщите си, нито адекватно ще се помогне на тези, които трябва да си затворят къщите и да си възстановят някаква мебелировка, за да продължат да живеят някакси и да преживеят зимата".

Няма яснота за обещаната бяла техника кога ще дойде, нито за строителните материали, които бе обещано да се дарят на нуждаещите се. Не е ясно и ще се търсят ли пари от фондовете, които адекватно да помогнат на хората. Затова настоявах по-голямата част от парите да се насочат към хората, които могат да си възстановят поне част от бита, обясни Албена Бонева. 

Тя уточни, че в Каравелово, чиито представител е тя в Обществения съвет, има 114 домакинства, които попадат в тази категория. Общо за 4-те пострадали от наводнението села са 251 къщи. "Ясно е, че парите няма да стигнат, но трябваше да мислим в тази посока".

По думите й еднакъв ще бъде процентът на подпомагане за тези, изцяло загубили домовете си, както и за тези със силно повредените къщи, които подлежат на ремонт. Това са 5 къщи в Богдан, изцяло негодни за живот, и 6 в Богдан и 1 в Каравелово силно увредени. Като суми това е нелепо, те няма да могат да си възстановят щетите, както и останалата, огромна част от пострадалите, каза Албена Бонева.

Тя допълни, че продължава разчистването на наносите в Каравелово, още много работа има, а частичното бедствено положение е удължено до 2 ноември. Още 50 къщи все още нямат питейна вода, тъй като се изгражда временен водопровод от общината, а ВиК - Пловдив забранило на ВиК - Карлово да изпраща на място тръби и работници. 

Цялото интервю на Яница Марова с Албена Бонева е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58