Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитровден бележи прелом във времето и началото на зимата

На днешния 26 октомври православната църква почита паметта на Свети Димитър Солунски, загинал за християнската вяра в началото на IV век. 

В българския фолклорен календар Димитровден е празникът, който бележи първия прелом във времето и стопанството. Счита се, че светецът  води със себе си зимата.  

Според стара традиция това е денят, в който сезонните работници, наети на Гергьовден, се разпускат и получават  парите си за целия период. Някои от тях започвали да стягат годежи и сватби, други заминавали на гурбет. 

Затова Димитровден е почитан още и като празник на ратаите, чираците, строителите.

На този ден празнуват всички, които носят името Димитър, Димитрина, както и производните Димо, Димка, Митко, Мита, Митра и т.н. Правят се общоселски курбани, големи семейни трапези, извиват се пъстри хора и звучат красиви народни песни.

Името на св. Димитър е свързано и с историята на българския народ. През 1185 година, по време на двувековното византийско робство, братята-боляри Асен и Петър обявили в Търновград, че не признават повече византийската власт. Това станало на 26 октомври, на храмовия празник на построената от тях църква, наречена на св. Димитър. 

Закриляни от него, въстаниците довели борбата за независимост и възстановяване на българската държавност до успешен край: през пролетта на 1187 г., след неуспешна обсада на гр. Ловеч, византийският император подписал мирен договор, който признал властта на Асен и Петър над Северна България. Така започнала историята на Второто българско царство. Светията – мъченик е един от най-почитаните у нас. На него са посветени много храмове по цяла България и в деня на неговото честване ще бъдат отслужени навсякъде празнични св. Литургии.

На този ден празнуват всички, които носят името Димитър, Димитрина, както и производните Димо, Димка, Митко, Мита, Митра и т.н. Правят се общоселски курбани, големи семейни трапези, извиват се пъстри хора и звучат красиви народни песни.

Репортаж на Христина Йорданова от църквата „Свети великомъченик Димитрий“ може да чуете в прикачения звуков файл. 


По публикацията работиха: Севдалин Палаузов , Христина Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Проф. Александър Кьосев гост на "Срещите" тази събота

"Стени" - така нарекоха първия фестивал за европейска солидарност организаторите в София и за разсъждаваха ЩО Е ТОВА ЕВРОПЕЙСКА СОЛИДАРНОСТ. И като как ще се случи когато национализмите и популизмите вече строят нови стени.  Когато греховете на ЕВРОПА все още не са забравени, а и различните културни "наследства" трудно предлагат единство. Проф...

публикувано на 24.01.25 в 10:50

Красимира Стойчева с книга за здравословното хранене на децата

Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е  доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..

обновено на 24.01.25 в 10:26

„Корени и светила“ - разкази за недъзите на обществото

„Корени и светила“   на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери.  Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан.  Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..

публикувано на 23.01.25 в 09:40

Изложба "Плакати" в Драматичния театър-Пловдив

Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..

публикувано на 22.01.25 в 07:36

Лия Петрова ще свири с оркестъра на Опера Пловдив

Виртуозната цигуларка Лия Петрова е първият гост-солист на Оркестъра на Опера Пловдив през 2025 година.  Симфоничният концерт в Дома на културата „Борис Христов“ ще бъде дирижиран  от австрийския диригент и пианист с руско потекло Алексей Корниенко - преподавател в Държавната консерватория на Каринтия (Kärtner Landeskonservatorium), съосновател..

публикувано на 22.01.25 в 07:31