В днешната слънчева сряда омбудсманът на Пловдив Борислав Стаматов изнесе за два часа кабинета си на открито пред общината. Пред фонтана на площад "Стефан Стамболов" общественият посредник разкри първата открита приемна за граждани.
Тя ще работи всяка сряда от 14 до 16 часа до края на ноември, разбира се, ако позволява времето. Ако инициативата е успешна, приемната може да работи и през други дни от седмицата. Планирано е тя да бъде подновена и през следващата 2023-та година.Бурната извънредна сесия на Общинския съвет забави пловдивския обществен посредник и той пристигна с малко закъснение за първата си открита приемна. За нея търпеливо чакаше пловдивчанин, дошъл за съдействие по личен проблем.
От пет години 68-годишният Борис Първанов се опитва да накара администрацията на район „Централен" да му обърне внимание. Той твърди, че от 2017 година търси съдействие от кметството за окастрянето на няколко опасни дървета около къщата му на ул. „Сан Стефано" №44. При една буря през 2018 година се наложило да идва Пожарната, тъй като дърветата бутнали керемидите на покрива. Нито районният кмет, нито еколозите в кметството се отзовали на многократните настявания да се направи санитарна сеч, разказва пловдивчанинът.
Борис Първанов е трудноподвижен и пристигна пред общината с инвалидната си количка. И обяви, че се надява на някаква помощ при решаването на проблема с опасните дървета около къщата му.
Обществения посредник на Пловдив Борислав Стаматов обясни, че срокът за реакция на институциите на сигналите на гражданите е месец, в някои случаи два месеца. Той посъветва пловдивчани да търсят в деловодствата на институциите, до които подават своите сигнали, дали имат отговори. В повечето случаи отговори има, но се губят по пътя до гражданите, заяви Стаматов.
Той призова да се търси баланс на интересите на гражданите и управляващите, независимо кои са те.
Поста на омбудсман на Пловдив Стаматов заема вече седма година. Негова кауза е да докара институциите до хората.
Такава е инициативата му за откриване на приемни на главната пловдивска улица.
Репортажът по темата е в звуковия файл.
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..
Ръководството на "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително. "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..
Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..