Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София и Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ в Пловдив стартират съвместен проект, по който създават нови магистърски програми.
Проектът „Модернизация и дигитализация на учебния процес“ в 2-те академии е финансиран по процедура „Модернизация на висшите училища“ на ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския социален фонд.
Проф. Кремена Ангелова от НМА посочи, че част от проекта е насочена към по-добра реализация на студентите на пазара на труда. Съвместно с АМТИИ са създадени 2 нови магистърски програми - "Музикално продуцентство" и "Иновативни технологии в педагогиката на обучението по музика". През следващата година ще бъдат организирани 2 трудови борси за студенти в София и Пловдив и изграждане на обща дигитална платформа на кариерните центрове на двете висши училища.
След завършване на обучението по проекта студентите ще получат обща диплома от 2-те музикални академии.
Ще се разработват и въвеждат учебни програми с дигитално съдържание, които да разширят спектъра от специалности в 2-те висши училища и да въведат нов модел, съобразен с нуждите на пазара на труда. Проф. Кремена Ангелова допълни, че ще дигитализират 1 бакалавърска и 3 магистърски програми общо в 2-те училища.
Какво представлява съвместната магистратура между НМА и АМТИИ, обясни проф. Цветанка Коловска: "Това е една съвсем нова специалност, 3-семестриална. Тя е "Изпълнителско изкуство народна музика с класически инструмент" - конкретно акордеон. Напълно е разработен нов учебен план, нова квалификационна характеристика, дисциплини. Тази нова магистърска програма е приносът на АМТИИ по проекта и ще бъде с изцяло дигитализирано съдържание".
За целите на проекта са предвидени и обучения на преподаватели, за да се повиши капацитетът на академичния състав и да му позволи да работи в новата дигитална среда.
Стойността на проекта е 1 979 188 лв., който се реализира по ОПНОИР, съфинансирана от Европейския социален фонд. Той трябва да приключи до 31.12.2023 г.
По проекта като асоциирани партньори са включени 3 водещи европейски училища в областта на музикалното образование от Виена, Грац и Хага.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..