Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НМА и АМТИИ с общ проект за модернизация на учебния процес

Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София и Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ в Пловдив стартират съвместен проект, по който създават нови магистърски програми.

Проектът „Модернизация и дигитализация на учебния процес“ в 2-те академии е финансиран по процедура „Модернизация на висшите училища“ на ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския социален фонд.

Проф. Кремена Ангелова от НМА посочи, че част от проекта е насочена към по-добра реализация на студентите на пазара на труда. Съвместно с АМТИИ са създадени 2 нови магистърски програми - "Музикално продуцентство" и "Иновативни технологии в педагогиката на обучението по музика". През следващата година ще бъдат организирани 2 трудови борси за студенти в София и Пловдив и изграждане на обща дигитална платформа на кариерните центрове на двете висши училища. 

След завършване на обучението по проекта студентите ще получат обща диплома от 2-те музикални академии. 

Ще се разработват и въвеждат учебни програми с дигитално съдържание, които да разширят спектъра от специалности в 2-те висши училища и да въведат нов модел, съобразен с нуждите на пазара на труда. Проф. Кремена Ангелова допълни, че ще дигитализират 1 бакалавърска и 3 магистърски програми общо в 2-те училища. 

Какво представлява съвместната магистратура между НМА и АМТИИ, обясни проф. Цветанка Коловска: "Това е една съвсем нова специалност, 3-семестриална. Тя е "Изпълнителско изкуство народна музика с класически инструмент" - конкретно акордеон. Напълно е разработен нов учебен план, нова квалификационна характеристика, дисциплини. Тази нова магистърска програма е приносът на АМТИИ по проекта и ще бъде с изцяло дигитализирано съдържание". 

За целите на проекта са предвидени и обучения на преподаватели, за да се повиши капацитетът на академичния състав и да му позволи да работи в новата дигитална среда.

Стойността на проекта е 1 979 188 лв., който се реализира по ОПНОИР, съфинансирана от Европейския социален фонд. Той трябва да приключи до 31.12.2023 г. 

По проекта като асоциирани партньори са включени 3 водещи европейски училища в областта на музикалното образование от Виена, Грац и Хага.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39

Няма кой да замени ценностите, които семейството изгражда

Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..

публикувано на 21.11.24 в 15:50

Шефът на транспортното предприятие подаде оставка

Георги Стоилов, който оглавяваше предприятието „Организация и контрол на транспорта“ в община Пловдив е подал оставка и тя е приета от новия ресорен заместник – кмет Ерол Садъков.  "Напускам по лични и професионални причини", каза пред Радио Пловдив Стоилов. Той не отрече един от професионалните му мотиви да е назначаването на Садъков, но..

публикувано на 21.11.24 в 12:50
Проф. Александър Маринов

Конституционният съд вероятно ще отмени т.нар. "домова книга"

Не е изненадващо това, че президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, извършени от 49-то Народно събрание, това се очакваше. Това заяви в програма "Точно днес" политологът проф. д-р Александър Маринов. Според него е очевидно, че вече не са възможни временни и дори технически решения за съставяне..

публикувано на 21.11.24 в 11:00

Все още липсва единна система за обхват на хората със зависимости

В Пловдив се провежда двудневен семинар "За нашата обща цел" посветен на сътрудничеството между медицинската гилдия и общността "Анонимни алкохолици", в помощ на страдащите от алкохолна зависимост. В програма "Точно днес" говорим по темата с д-р Иван Добринов , психиатър. Събитието е в пловдивския хотел „Пълдин Кооп“, бул. „Цар Борис III-ти..

публикувано на 21.11.24 в 10:14