Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София и Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ в Пловдив стартират съвместен проект, по който създават нови магистърски програми.
Проектът „Модернизация и дигитализация на учебния процес“ в 2-те академии е финансиран по процедура „Модернизация на висшите училища“ на ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския социален фонд.
Проф. Кремена Ангелова от НМА посочи, че част от проекта е насочена към по-добра реализация на студентите на пазара на труда. Съвместно с АМТИИ са създадени 2 нови магистърски програми - "Музикално продуцентство" и "Иновативни технологии в педагогиката на обучението по музика". През следващата година ще бъдат организирани 2 трудови борси за студенти в София и Пловдив и изграждане на обща дигитална платформа на кариерните центрове на двете висши училища.
След завършване на обучението по проекта студентите ще получат обща диплома от 2-те музикални академии.
Ще се разработват и въвеждат учебни програми с дигитално съдържание, които да разширят спектъра от специалности в 2-те висши училища и да въведат нов модел, съобразен с нуждите на пазара на труда. Проф. Кремена Ангелова допълни, че ще дигитализират 1 бакалавърска и 3 магистърски програми общо в 2-те училища.
Какво представлява съвместната магистратура между НМА и АМТИИ, обясни проф. Цветанка Коловска: "Това е една съвсем нова специалност, 3-семестриална. Тя е "Изпълнителско изкуство народна музика с класически инструмент" - конкретно акордеон. Напълно е разработен нов учебен план, нова квалификационна характеристика, дисциплини. Тази нова магистърска програма е приносът на АМТИИ по проекта и ще бъде с изцяло дигитализирано съдържание".
За целите на проекта са предвидени и обучения на преподаватели, за да се повиши капацитетът на академичния състав и да му позволи да работи в новата дигитална среда.
Стойността на проекта е 1 979 188 лв., който се реализира по ОПНОИР, съфинансирана от Европейския социален фонд. Той трябва да приключи до 31.12.2023 г.
По проекта като асоциирани партньори са включени 3 водещи европейски училища в областта на музикалното образование от Виена, Грац и Хага.
И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“,..
Преди великденските празници каква храна купуваме и с колко е тя по-скъпа от миналогодишната? Има ли ръст или пък спад в търсенето на традиционните за великденската трапеза агнешко, козунаци и яйца? Темата коментира Петър Мишев, финансов анализатор от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Има известен ръст на..
Най-голямата католическа общност в България, живее в района на град Раковски и околните селища. С наближаването на Великден се усеща и празничното настроение. За това допринася пъстрата украса, поставена в паркове и на площадите, която радва малки и големи и създава настроение. Католическият Великден е съпътстван и от разнообразни обичаи, които..
Правителството за момента изглежда стабилно и ще се задържи поне до конвергентния доклад. Това коментира политологът Петър Чолаков преди гласуването на втория вот на недоверие за кабинета Желязков. Подчерта обаче, че макар този вот да не мине предстоят интересни политически обрати и не трябва да се пренебрегва, че отношенията между Борисов..
Българите грешно разбират поклонническия туризъм, тъй като са християни само по празниците. Това не ни прави поклонници, а търсачи на разнообразие през почивните дни. Това каза Любомир Попйорданов, екскурзовод и основател на Българска асоциация за алтернативен туризъм. Аргументира се с това, че се ходи само, за да се запали свещичка, докато в..