„България ако не приеме еврото, олигархията ще взриви още няколко банки като КТБ, за да ги ограби. Ще взриви валутния борд, за да ограби цяла България, както го е правила досега.
До преди въвеждането на валутния борд точно така се случваше – 1996 г. - 1997 г. Хората, които са преживели тези години, да се замислят дали искат да живеят в таква несигурност, вървящи цени нагоре – надолу, следене на курса на долара, на германската марка“, коментира Гледачев.
Той добави, че ако бюджетният дефицит е 6% както предложи служебното правителство – няма как да бъдем приети в еврозоната. Това от своя страна ще се отрази зле върху българите.
Светлозар Гледачев опроверга опасенията на хората, че с преминаването от лев към евро цените ще скочат. Даде пример с Гърция, където са се покачили само за месец и половина и през следващите 6 месеца са паднали.
„Приемането на еврото е същото като в брака – има и положителни, и отрицателни страни в човека, с когото живееш.
В момента в България хората имат над 67 млрд. спестени пари - половината от тях са в левове, а другата в евро. Защо хората спестяват в евро след като му нямат доверие?
Ако влезем в еврото, валутният борд ще продължи до безкрайност. Представете си ако не влезем в еврозоната и валутният борд падне, т.е. да се промени не да е 1,95583 лв. и да стане 4.
Хората си мислят, че това е невъзможно, но те не знаят, че въвеждането на валутния борд става със закон и той се променя със закон. Това означава, че може да бъде гласувано от Народното събрание.
Ако влезем в еврозоната това никога няма да се случи“, коментира Гледачев и добави, че не е оптимист, че ще успеем да приемем еврото до 1 януари 2024г.
Цялото интервю, както и как преминаването от лев към евро ще повлияе върху кредитите, чуйте в звуковия файл.
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..